Чај од камилица ја продолжува младоста на жените после 40-тите

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Чај од камилица ја продолжува младоста на жените после 40-тите.

Камилицата е благодет за телото, бидејќи има антиинфламаторни својства, но треба да ја пијат особено жени во менопауза.

Жените склони кон остеопороза, која обично започнува со почетокот на менопаузата, треба често да пијат чај од камилица. Истражувањата покажаа дека флавоноидите во ова растение им помагаат на коските да закрепнат и растат.

Исто така, камилицата може да помогне во регулирање на здравите активности за градење коски. Покрај горенаведеното, чајот од камилица има и многу други придобивки – го ублажува стресот, има антиинфламаторно дејство, го смирува стомакот, ја прави кожата поубава и го зајакнува имунитетот и ги релаксира мускулите.

error: Content is protected !!