Чајот од кромид не мириса убаво, но подмладува

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

Сподели

Чајот од кромид не мириса убаво, но подмладува.

Можеби не мириса толку добро како и повеќето козметички производи, но чајот од кора од кромид има анти-стареењето. Ја подмладува кожата, има антиинфламаторно дејство и можете да го направите од секаков вид кромид.

Кромидот содржи многу антиоксиданти, а најважен е кварцетинот, биофлавоноид кој помага во спречување на воспаленија и борба против слободните радикали, главните виновници за првите знаци на стареење на кожата и опуштена кожа. Меѓу другото, кверцетинот спречува распаѓање на колагенот предизвикан од УВ зрачење. Повеќето кверцетин се наоѓа во лушпата од кромидот, што обично го фрламе или го чуваме за боење на велигденските јајца. Сите сорти на кромидот содржат антиоксиданти, иако црвениот кромид има најмногу од нив.

Кромидот содржи многу антиоксиданти, а најважен е кварцетинот, биофлавоноид кој помага во спречување на воспаленија и борба против слободните радикали, главните виновници за првите знаци на стареење на кожата и опуштена кожа. Меѓу другото, кверцетинот спречува распаѓање на колагенот предизвикан од УВ зрачење. Повеќето кверцетин се наоѓа во лушпата од кромидот, што обично го фрламе или го чуваме за боење на велигденските јајца. Сите сорти на кромидот содржат антиоксиданти, иако црвениот кромид има најмногу од нив.

error: Content is protected !!