Чајот од оваа растение претставува елексир за целото тело

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Чајот од оваа растение претставува елексир за целото тело.

Чајот од маточина се користи за киселина во желудникот, надуеност, варење, гадење, притоа е богат е со антиоксиданси…

Маточината е растение со исклучително лековито дејство, а може да се одгледува во градина или на тераса во саксија. Покрај ефектот што го има врз телото, ги привлекува пчелите, поради што е одличен за одржување на рамнотежа во градината.

Постојат различни придобивки од чајот од ова растение, а една од нив е ослободување од стрес, несоница, нервоза и анксиозност.

Има вкус и мирис на лимон, а во традиционалната медицина се користи и за разни тегоби, од дигестивно здравје до зараснување на рани, како и за одржување на здравјето на срцето.

Чајот од маточина се користи за киселина во желудникот, надуеност, варење, мачнини, богат е со антиоксиданси, па позитивно влијае на процесот на детоксикација. Истражувањата покажуваат дека маточината е водечко растение за смирувачки и мирен и квалитетен сон, а многумина го нарекуваат и растение за „емоционално исцелување“.

Позитивно влијае и на здравјето на жените бидејќи ги намалува тегобите предизвикани во ПМС, а има и антивоспалителни својства, одличен е против воспаленија и вирусни инфекции.

Како да направите чај од маточина – здрав еликсир за душата, умот и телото? 

200 лажици сушен лист маточина прелијте ги со 200 мл врела вода. Покријте ја чашата и оставете го чајот да отстои 15 минути. Потоа процедете го чајот и уживајте во напитокот. Маточината има убав вкус, па веруваме дека ќе им се допадне на сите. Ако сакате послатка варијанта на чај, додадете една лажичка мед. Важно е никогаш да не готвите маточина, туку растението исклучиво се прелива со врела вода и на тој начин се добива здрав напиток.

Покрај чајот, маточината се користи и во здравствената услуга во вид на капсули, таблети и есенцијално масло.

Придобивки на чај од маточина

Освен што е прва помош кога станува збор за несоница, маточината ги отстранува и следниве проблеми:

  • мигрена
  • забболка
  • болеста во увото
  • помага во регулирање на неправилниот менструален циклус
  • абдоминална болка
error: Content is protected !!