ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Чајот од оваа растение претставува елексир за целото тело

Чајот од оваа растение претставува елексир за целото тело.

Чајот од маточина се користи за киселина во желудникот, надуеност, варење, гадење, притоа е богат е со антиоксиданси…

Маточината е растение со исклучително лековито дејство, а може да се одгледува во градина или на тераса во саксија. Покрај ефектот што го има врз телото, ги привлекува пчелите, поради што е одличен за одржување на рамнотежа во градината.

Постојат различни придобивки од чајот од ова растение, а една од нив е ослободување од стрес, несоница, нервоза и анксиозност.

Има вкус и мирис на лимон, а во традиционалната медицина се користи и за разни тегоби, од дигестивно здравје до зараснување на рани, како и за одржување на здравјето на срцето.

Чајот од маточина се користи за киселина во желудникот, надуеност, варење, мачнини, богат е со антиоксиданси, па позитивно влијае на процесот на детоксикација. Истражувањата покажуваат дека маточината е водечко растение за смирувачки и мирен и квалитетен сон, а многумина го нарекуваат и растение за „емоционално исцелување“.

Позитивно влијае и на здравјето на жените бидејќи ги намалува тегобите предизвикани во ПМС, а има и антивоспалителни својства, одличен е против воспаленија и вирусни инфекции.

Како да направите чај од маточина – здрав еликсир за душата, умот и телото? 

200 лажици сушен лист маточина прелијте ги со 200 мл врела вода. Покријте ја чашата и оставете го чајот да отстои 15 минути. Потоа процедете го чајот и уживајте во напитокот. Маточината има убав вкус, па веруваме дека ќе им се допадне на сите. Ако сакате послатка варијанта на чај, додадете една лажичка мед. Важно е никогаш да не готвите маточина, туку растението исклучиво се прелива со врела вода и на тој начин се добива здрав напиток.

Покрај чајот, маточината се користи и во здравствената услуга во вид на капсули, таблети и есенцијално масло.

Придобивки на чај од маточина

Освен што е прва помош кога станува збор за несоница, маточината ги отстранува и следниве проблеми:

  • мигрена
  • забболка
  • болеста во увото
  • помага во регулирање на неправилниот менструален циклус
  • абдоминална болка

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!