ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Целиот живот го подготвуваме чајот на погрешен начин!

Чаевите се најлековитата напивка која можеме секојдневно да ја конзумираме но постојат и некои предупредувања во врска со тоа.

Колку и да ни изгледа дека е едноставно, подготовката на чајот можеби ја правиме да биде порешно. Секој чај се подготвува на погрешен начин поради своите антиоксидативни својства. Ви даваме список од најчесто конзумирани чаеви и правилни начини за подготовка на овие топли напитоци.

Чај од нането се подготвува така што листовите се поливаат со врела вода. Чајот од нането се пие додека е топол. Добро е да го пиете по обилен оброк бидејќи поволно влијае на варењето. Старите лица и лицата кои имаа проблеми со крвниот притисок не би требало да пијат чај од нане на подолг временски период без паузи.

Чајот од камилица се подготвува така што две полни лажици за супа од оваа билка се поливаат со 200 милилитри зовриена вода. Затворете го сето тоа и оставете го уште половина час но водата не смее за врие. Процедете го тоа. Се пие доста топол. Камилицата се пие за подобрување на апетитот и тогаш се пие ладен и незасладен чај половина час пред јадење.

Чајот од липата се подготвува така што една кафена лажичка со липа или филтер кесичка се поливаат со 200 милилитри врела вода. Поклопете и оставете да отстои 10 минути. Чајот се пие свежо подготвен и се препорачува 2 пати на де. Добро е да се испие една шолја пред спиење бидејќи има пријатен вкус и смирувачко дејство.

Чајот од коприва се подготвува дака што полна лажица за супа со сецкана коприва се полива со 200 милилитри зовриена вода. Оставете да отстои 2 минути. Чајот од коприва се пие топол.

Како се конзумира чајот

Чајот се се пие од мали шолји и со мали голтки. За да ги користите сите благотворни дејства на чајот, најдобро е да го пиете без шеќер. Не ставајте мед во врел чај бидејќи нема да има никаков ефект. Користете дрвена лажичка.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!