ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Четири начини како вашето бебе да заспие побргу

Знаеме колку е тежок процесот на заспивање на вашето бебе. Обидете се со овие четири техники, а ние сме сигурни дека ќе ви помогнат.

Заспивањето на вашето дете може да биде напорно во некои ситуации. Па од таа причина треба да го пронајдете најсоодветниот и најлесен начин, вашето бебе да заспие побргу. За да го смирите вашето бебе а и да ви биде многу лесно, ги издвојуваме овие четири едноставни техники кои се покажаa како доста успешни, бебето побрзо и полесно да заспие.

Поттикнете го бебето да се фокусира во една ствар односно во една точка

Бебињата се природно љубопитни и обожаваат да анализираат се околку себе за да се запознаат со околината. Ако успеете погледот на бебето да го фокусирате на некоја конкретна ствар или точка, а особено ако истата се наоѓа во правецот во којгледа бебето тоа може многу побрзо да заспие.

Смирете го бебето со лесно движење на рацете преку лицето

Ова е добар трик доколку бебето веќе е во фаза на заспивање. Лесно движејте ја раката над лицето на бебето и обидувајте се да му шепотите нешто пријатно и да го смирувате. Правете кругови, немојте да ја движите раката напред – назад. Правете го тоа со поспоро темпо а по неколку движења, бебето ќе се смири.

Успорувајте ги вашите движења

Се што ќе одлучите да направите за да го смирите вашето дете, независно дали станува збор за нишање, мазење, чешкање е клучен фактор и треба тие движења да ги успорувате за да се смири бебето.

Лесно го лулајте бебето

Ова е можеби најстариот начин кој помага бебето побргу да заспие. Обидете се овој пат тоа да биде малку поразлично – додека го држите бебето во рацете, едната рака ставете ја на задникот на бебето и лесно лулајте. Ова многу ќе помогне и бебето многу лесно ќе заспие.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!