ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Чизкејк од малини: Рецепт за освежувачка торта што постојано ќе ja правите

Чизкејк е прекрасна, лесна и вкусна торта, а особено им се допаѓа на домаќинките бидејќи не мора да се пече. Таа е идеална за секојдневниот живот, но исто така и за прослави на родендени или други специјални прилики. Овој рецепт е едноставен и брз за подготовка, и ќе ги собори од нозе сите членови на домаќинството.

Состојки за чизкејк:

 • 300 грама бисквити
 • 150 грама маргарин (собна температура)
 • 150 грама шеќер во прав
 • 150 мл сок од портокал

За фил :

 • 300 мл слатка павлака
 • 100 грама шеќер во прав
 • 500 грама крем сирење
 • 150 грама павлака
 • 1 желатин
 • 50 мл вода

Овошен фил :

 • 300 грама малини
 • 300 мл вода
 • 5 лажици шеќер
 • 1 желатин

Подготовка:

Изматете го маргаринот со шеќер во прав во миксер , додадете 300 грама мелени бисквити и сок од портокал. Мешајте убаво да се соедини. Ставете обрач со дијаметар од 26 см.

Вака подготвеното бисквитно тесто развлечете го и израмнете го со лажица, па држете го во фрижидер додека го правите белиот фил.

Измешајте го желатинот со 50 ml вода и оставете ја да отстои десетина минути . Во меѓувреме, изматете ја слатката павлака.

Во друг сад изматете го крем сирењето со шеќер, па додадете ја павлаката . Комбинирајте ја изматената слатка павлака со крем сирењето.

Топете го желатинот во пароброд или во микробранова печка. Земете две или три лажици од фил и истурете го во стопениот желатин, измешајте, па дури потоа додадете го во фил и добро измешајте.

Истурете го филот врз кората и лесно премачкајте да не останат дупки.

Ставете малини, вода и шеќер во шерпата. Мешајте 10 минути на тивок оган додека не се појави пена што треба да ја отстраните. Додека се готви преливот, стопете го желатинот како за белиот фил и лесно измешајте го во вареното овошје.

Оставете да се излади десет минути, а потоа истурете го врз белиот фил.

Ставете го чизкејкот во фрижидер неколку часа.

Пријатно !

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!