Чоко коко мус : За неколку минути до совршен десерт!

Слични

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба!

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба! Конечно дојде...

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Сподели

Чоко коко мус : За неколку минути до совршен десерт!

Вистинско кремасто чоколадно уживање – и тоа на здрав начин! Кокосовото млеко е одлично за луѓе кои се алергични на бадемово, соја или кравјо млеко.

Состојки

  • 400мл кокосово млеко
  • 200гр чоколадо со што поголем процент на какао
  • 6 лажици стевија или друг засладувач
  • 1 лажица кокосово масло
  • 3 лажицикокосово брашно
  • 100гр овошје по вкус (боровинка, калинка)

Како да го подготвите коко чоко мус ?

Истурете кокосово млеко во тавата и загревајте додека не почне да врие. Тргнете го од оган, а потоа додадете ги другите состојки (сè освен овошјето) и мешајте додека сè не се стопи и соедини. Навлажнете ги стаклените чаши со ладна вода, а потоа истурете ја сочуваната смеса. Оставете да се излади, а потоа посипете со овошје и ставете го во фрижидер два часа да се излади добро.

Уживајте!

error: Content is protected !!