ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Чоколаден мус со малини, вашиот нов омилен десерт!

Чоколаден мус со малини, вашиот нов омилен десерт!

Десерт број еден ова лето!

Состојки

  • 250 мл павлака за готвење
  • 150 гр темно чоколадо
  • 50 гр млечно чоколадо
  • 3 јајца
  • 1 лажица шеќер
  • 2 лажици шеќер во прав
  • малини по желба

Како да се подготви

Загрејте ја павлаката во тава. Додадете го исецканото чоколадо, двата вида и оставете го да се стопи.

Одделете ги жолчките од белките. Ставете ги белките во голем сад, додадете шеќер и добро изматете со миксер.

Истурете една лажица шеќер во прав и промешајте повторно.

Додадете уште една лажица шеќер во прав и мешајте додека не добиете цврста смеса. Додадете ги жолчките во павлаката и чоколадото и мешајте додека смесата не стане мазна и хомогена.

Додадете ја чоколадната смеса 2-3 пати во белките, цело време мешајќи со латица. Ставете ја смесата во стаклени чаши.

Оставете ги чашите во фрижидер околу еден час или во замрзнувач 15 минути. Украсете со мус од малина.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!