ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Чисти тврдоглави дамки, ја отстранува гумата за џвакање од влакната: За што може да се користи најпознатиот пијалок?

Чисти тврдоглави дамки, ја отстранува гумата за џвакање од влакната: За што може да се користи најпознатиот пијалок?

Најпознатиот газиран пијалок Coca Cola не е само омилено освежување за време на жешките летни денови, или после обилен оброк.

Овој пијалок може да се користи на различни начини, па затоа е многу корисно да го имате во фрижидер.

Гума за џвакање во косата

Звучи неверојатно, но всушност е ефикасно – најдобриот начин да отстраните гума за џвакање од косата е да го натопите залепениот прамен во малку газиран пијалок и да го оставите да стои неколку минути.

Потоа отстранете ја гума за џвакање со лесни движења. Ова е далеку подобро решение од ножиците!

Изгорена маст

Ако ви се случи да имате изгорена храна за време на готвењето, или имате премногу валкани тави што не сте ги измиле на време, не очајувајте – најпопуларниот газиран пијалок во овој случај е ефикасен како индустриско средство против маснотии.
“Исто така, се залага за фактот дека газираните пијалоци се многу поздрави во споредба со средствата за индустриско чистење. “

Истурете доволно од овој газиран пијалок во валкани шерпи и тави пред да го измиете, и оставете го да го стори своето – пијалокот ќе ги короди целата коричка и тврдоглавата маснотија, а после тоа ќе ги отстраните остатоците само со сунѓер, без тешко чистење и стружење со жица.

Тоалет

Газирани пијалоци исто така се покажаа ефикасни во чистењето на тоалетот.

Потребно ви е само една конзерва од овој пијалок, кој ќе го прелиете со тоалетот, и оставете да стои околу еден час.

После тоа, само повлечете ја водата, и дамките ќе исчезнат, а тоалетот повторно ќе биде бел.

“Покрај шеќерот, една од главните состојки на овој газиран пијалок е сода бикарбона, алкална супстанца која игра голема улога во чистењето на просторот во кој живееме.”

‘Рѓа

Сите мајстори се колнат во овој трик – натопете ‘рѓосани нокти или некоја друга алатка во најпознатиот газиран пијалок и оставете го што е можно подолго, за резултатите да бидат подобри.

Токму затоа што е многу газиран и содржи сода бикарбона, ‘рѓата ќе исчезне.
Исто така, има ефективно влијание врз дамките од ‘рѓа.

Закукан канал

Ова е веројатно најпознатиот трик со газирани пијалоци.
Истурете еден литар од овој пијалок во затворен канал, и почекајте додека не работи. Одводот ќе се испушти, без  употреба на агресивни хемикалии.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!