Чисти тврдоглави дамки, ја отстранува гумата за џвакање од влакната: За што може да се користи најпознатиот пијалок?

Слични

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се жали?

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се...

Како и кога бебето почнува да го препознава своето име?

Како и кога бебето почнува да го препознава своето...

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето куче

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето...

Сподели

Чисти тврдоглави дамки, ја отстранува гумата за џвакање од влакната: За што може да се користи најпознатиот пијалок?

Најпознатиот газиран пијалок Coca Cola не е само омилено освежување за време на жешките летни денови, или после обилен оброк.

Овој пијалок може да се користи на различни начини, па затоа е многу корисно да го имате во фрижидер.

Гума за џвакање во косата

Звучи неверојатно, но всушност е ефикасно – најдобриот начин да отстраните гума за џвакање од косата е да го натопите залепениот прамен во малку газиран пијалок и да го оставите да стои неколку минути.

Потоа отстранете ја гума за џвакање со лесни движења. Ова е далеку подобро решение од ножиците!

Изгорена маст

Ако ви се случи да имате изгорена храна за време на готвењето, или имате премногу валкани тави што не сте ги измиле на време, не очајувајте – најпопуларниот газиран пијалок во овој случај е ефикасен како индустриско средство против маснотии.
“Исто така, се залага за фактот дека газираните пијалоци се многу поздрави во споредба со средствата за индустриско чистење. “

Истурете доволно од овој газиран пијалок во валкани шерпи и тави пред да го измиете, и оставете го да го стори своето – пијалокот ќе ги короди целата коричка и тврдоглавата маснотија, а после тоа ќе ги отстраните остатоците само со сунѓер, без тешко чистење и стружење со жица.

Тоалет

Газирани пијалоци исто така се покажаа ефикасни во чистењето на тоалетот.

Потребно ви е само една конзерва од овој пијалок, кој ќе го прелиете со тоалетот, и оставете да стои околу еден час.

После тоа, само повлечете ја водата, и дамките ќе исчезнат, а тоалетот повторно ќе биде бел.

“Покрај шеќерот, една од главните состојки на овој газиран пијалок е сода бикарбона, алкална супстанца која игра голема улога во чистењето на просторот во кој живееме.”

‘Рѓа

Сите мајстори се колнат во овој трик – натопете ‘рѓосани нокти или некоја друга алатка во најпознатиот газиран пијалок и оставете го што е можно подолго, за резултатите да бидат подобри.

Токму затоа што е многу газиран и содржи сода бикарбона, ‘рѓата ќе исчезне.
Исто така, има ефективно влијание врз дамките од ‘рѓа.

Закукан канал

Ова е веројатно најпознатиот трик со газирани пијалоци.
Истурете еден литар од овој пијалок во затворен канал, и почекајте додека не работи. Одводот ќе се испушти, без  употреба на агресивни хемикалии.

error: Content is protected !!