Чоколадни колачи без брашно

Слични

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба!

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба! Конечно дојде...

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час! Комбинација...

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го пробате

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го...

Сподели

Крцкави однадвор, меки и сочни одвнатре! Многу вкусни, многу чоколадни!

Состојки:

-3 белки

-65 гр какао во прав

-½ кафени лажички цимет

-¼ лажички сол

-1 лажичка екстракт од ванила

-150 гр капки чоколадо

-360 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

Измешајте ги сувите состојки: шеќер во прав, какао, сол и цимет.

sostojki

Додадете белки и екстракт од ванила, а потоа измешајте со жица за матење додека не добиете мазна смеса. Не удирајте, само мешајте!

podgotovka

Додадете ги капките чоколадо. Промешајте.

podgotovka 2

Ставете на хартија за печење на лажичка тесто, на растојание од 2-3 см. Печете 15 минути на 180 ° С.

podgotovka 3

Бисквитите се распаѓаат додека се топли, па оставете ги да се изладат целосно пред да ги послужите.

Бисквитите се распаѓаат додека се топли, па оставете ги да се изладат целосно пред да ги послужите.

error: Content is protected !!