ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како старите цртани филмови создадоа генерација на културни и писмени деца

Генерацијата која порасна гледајќи стари цртани филмови како оние од продукцијата „Браќа Ворнер“, благодарение на нив станаа  културно писмени луѓе.

Овие цртани филмови им овозможија на децата повеќе од само забава. Тие ги запознаа со клучните референци на општата култура, особено во областа на литературата и музиката.

Од Душко Долгоушко, децата можеа да научат за приказната на Стивенсон за Џекил и Хајду, да слушнат цитати и да видат сцени од драмите на Шекспир и тешко е да се најде класично музичко дело кое не се користело како позадина за некои цртани филмови од тоа време.

Секојдневно слушајќи ги рапсодиите на Лист и валцевите на Шопен, засекогаш ги врежаа овие мелодии во мозокот на децата.

Цртаните филмови полни со цитати од класичната уметност им дадоа на децата рамка, почетна точка за подоцнежно разбирање на литературата и музиката, дури и кога децата не би ги добиле тие основи на училиште, верува таа.

За разлика од нив, денес цртаните филмови не ги насочуваат децата да ги откриваат културните богатства на претходните генерации, туку се исклучиво насочени кон фантазијата или сегашното време.

„Ниту училиштата, ниту карикатуристи денес не предаваат факел на знаење и културна писменост. Дали е тоа една од причините за апатијата и површноста на модерната генерација? “, Прашува авторот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!