ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Чуда се случуваат на денот на Свети Василиј Острошки

Чуда се случуваат на денот на Свети Василиј Острошки.

Постојат многу верувања за овој светец, но едно е сигурно: кој и да се обрати за помош на Свети Василиј, тој добива помош!

Свети Василиј важи за еден од најголемите српски светци, а Српската православна црква и нејзините верници денеска го одбележуваат овој ден. Луѓето веруваат дека над неговото тело се случуваат разни чуда, кои почиваат во манастирот Острог.

Постојат легенди за овој светец уште од античко време, па се вели дека за време на неговиот живот, Свети Василиј повеќе личел повеќе на ангел отколку на човек, како и дека го подигнал својот дух и го овековечил своето тело.

Постои верување дека оние кои ветуваат дека ќе одат во манастирот Острог на Педесетница на Денот на Василиј, нивната болест или болеста на некој од нивните најблиски ќе бидат „однесени во вода“.

И сите што побараа помош од овој светител беа на стог пост сè додека не отидоа во Света Троица не отидат на Острог и таму да се причестат.

Луѓето кои се подготвуваа за ова патување носат масло, темјан и памук и ги оставаат со светителот „да ја поминат ноќта“. Памукот, маслото и темјан што ќе ги донесат во Острог треба да се зачуваат.

Според верувањето за овој голем празник и црвената буква во црковниот календар, не се вршат пагански обичаи или ритуали. На празникот Свети Василиј, единственото нешто што верниците треба да го сторат е искрено да се молат на чудотворецот и се верува дека секоја желба од срце ќе им биде исполнета.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!