ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Чувајте ги лушпите од портокал: Тие им помагаат на вашите растенија на седум начини!

Чувајте ги лушпите од портокал: Тие им помагаат на вашите растенија на седум начини!

Изненадувачка намена на кората. Чувајте ја!

Следниот пат кога ќе јадете портокал или лимон, не фрлајте ја кората. Вашите растенија можат да имаат голема корист од нив.

Ние ќе ги споделиме со вас придобивките од користењето кора од портокал во градината и како можете ефикасно да ја користите.

Состојка на компост

Лушпите од портокал се добар извор на азот, фосфор и калиум. Ако направите компост дома, фрлете го во корпа за компостирање. Обавезно исечкајте ги на мали парчиња пред компостирање, бидејќи побрзо ќе се расипат.

Ги одбива инсектите

Штетниците можат да ги уништат вашите растенија, а бидејќи сакате да избегнете употреба на хемиски пестициди, лушпите од портокал нудат природно решение. Едноставно ставете ја кората во близина на нападнатото растение или во близина на погодената област на растението. Повеќето штетници како лисна вошка не сакаат мирис на портокал и ќе го напуштат растението. Ако имате мачка или куче домашно милениче, кората сигурно ќе ги оддалечи и од вашите растенија.

Кисела почва

Некои растенија сакаат ротквица и пиперки како кисела почва. Ако имате растенија во вашата градина кои сакаат кисела почва, исушете ги лушпите од портокал, претворете ги во прав и посипете ги на земја. Ова ќе ја зголеми киселоста на почвата и ќе го снабдува со други хранливи материи.

Ослободете се од мравките

Мравките можат да бидат вистински проблем во градината и на терасата, особено затоа што имаат тенденција да го оштетат коренот на растението. Лушпите од лимон се природни непријатели на мравките и додавањето на овие растенија е одличен, нетоксичен начин за решавање на проблемите.

Подлога за природно семе

Ако ви треба органска подлога за семе, можете да користите кора од цитрус како основа за раст на вашите садници. Само дупчете една мала дупка на дното на дренажната кора, наполнете ја со добра мешавина од земја, додадете ги семето и попрскајте со малку вода, а кога садници ќе бидат подготвени да се пресадат, само пренесете ја кората со расадот на земјата. Кората ќе се компостира директно во земјата и ќе додаде хранливи материи.

Ги одбива комарците

Комарците очигледно го мразат мирисот на цитрус. Ако сакате да се ослободите од нив, истријте ја кората на кожата или ставете ги околу вашата градина или тераса и нивниот мирис треба да ги држи настрана.

Привлекува пеперутки

Кора од цитрус е ноќна мора за некои инсекти, но може да привлече пеперутки во вашата градина. Само оставете ја кората во плиток сад и нивниот сладок мирис и остатоците од соковите ќе привлечат пеперутки. Ова ќе додаде малку боја и амбиент во вашата градина и ќе помогне во опрашувањето на растенијата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!