ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дадете му на организмот природна замена за шеќер

Дадете му на организмот природна замена за шеќер.

Од досегашната употреба може да се потврди дека еритритолот претставува природна замена за шеќерот а најмногу го користат дијабетичари.

Еритритол буквално претставува алтернатива за шеќер.

Тој е шеќерен алкохол со занемарлива калориска вредност. Еритритолот е откриен од страна на шкотскиот хемичар Џон Стенхаус во далечната 1848 година. Во текот на деведесетите години на дваесетиот век во Јапонија започнува неговата комерцијална употреба. Овој шеќерен алкохол е природно присутен во овошјето.

Еритритолот има вкус на најзлични дектрози, а има нешто помала слаткост од обичниот рафиниран шеќер. Тој е со бела боја, со зрнаст облик како што е и обичниот шеќер. Од 1990 година еритритолот се употребува како засладувач во храната и пијалоците и одобрен е за употреба од страна на државните регулаторни агенции во повеќе од 60 земји.

Во телото голем дел од еритролот се апсорбира во крвотокот на тенкото црево, а максималните количини за помалку од 2 часа. Голем дел од внесениот еритритол се излачува со урината во пеирод од 24 часа.

Од досегашната комерцијална употреба може да се каже дека еритритолот е безбеден засладувач, а најмногу го користат дијабетичари.

Во мали дози не предизвикува лаксатифни ефекти, гасови или било какви проблеми како што често се случува со конзумирање на други шеќерни алкохоли.

Додека се раствора во вода дава ефект на ладење како што е на пример декстрозата или нането. Овoј ефект на ладење го имаат и други алкохолни шеќери како што е на пример ксилитолот но сепак еритритолот е посилен.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!