Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Jасен знак дека на вашето тело му недостасува ОВОЈ минерал!

Jасен знак дека на вашето тело му недостасува ОВОЈ...

Сподели

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Вистина или мит?

Веројатно многу пати сте слушнале за придобивките од една чаша кефир испиена вечерта пред спиење. Поддржувачите на ова мислење се убедени дека пиењето ферментирано млеко навечер го помага варењето, го подобрува сонот, па дури и го подобрува имунитетот. Но дали е тоа така? Ќе ви кажеме колку е корисен кефирот, дали вреди да се пие пред спиење и во кои случаи е подобро да се воздржите од употреба.

Самиот кефир е многу здрав пијалок. Содржи уникатен пробиотик како Lactobacillus, за кој се покажа дека го инхибира растот на штетни бактерии, вклучувајќи салмонела, H. pylori и E. coli. Покрај тоа, кефирот содржи полисахарид кефир, кој исто така има антибактериски својства. Пробиотиците во кефирот помагаат да се врати рамнотежата на корисни бактерии во цревата. Пробиотиците се корисни во лекувањето и спречувањето на гастроинтестинални состојби како што се синдром на нервозно дебело црево или чиреви.

Кефирот е богат со калциум, но во исто време содржи неколку пати помалку лактоза од млекото. Напитокот има и малку калории, па затоа е совршен за сите кои се грижат за својата тежина. Што се однесува до времето на конзумирање на кефир, не се препорачува да се пие непосредно пред спиење. Пијалокот е богат со протеини, кои бараат време и енергија за телото да се свари. Кога заспиваме, сите процеси во телото се забавуваат, вклучувајќи го и варењето. Како резултат на тоа, кефирот нема да може целосно да се вари, а наутро може да почувствувате надуеност и непријатност во цревата.

Доколку сепак сакате да пиете кефир навечер, оптимално би било тоа да го правите 1,5-2 часа пред спиење. Овој пат ќе биде доволно за производот да се вари, а телото може да ја искористи максималната корист од него. Во принцип, нема контраиндикации за употреба на кефир, но луѓето со болести на бубрезите и гастроинтестиналниот тракт треба да бидат повнимателни и задолжително да се консултираат со лекар.

error: Content is protected !!