ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Вистина или мит?

Веројатно многу пати сте слушнале за придобивките од една чаша кефир испиена вечерта пред спиење. Поддржувачите на ова мислење се убедени дека пиењето ферментирано млеко навечер го помага варењето, го подобрува сонот, па дури и го подобрува имунитетот. Но дали е тоа така? Ќе ви кажеме колку е корисен кефирот, дали вреди да се пие пред спиење и во кои случаи е подобро да се воздржите од употреба.

Самиот кефир е многу здрав пијалок. Содржи уникатен пробиотик како Lactobacillus, за кој се покажа дека го инхибира растот на штетни бактерии, вклучувајќи салмонела, H. pylori и E. coli. Покрај тоа, кефирот содржи полисахарид кефир, кој исто така има антибактериски својства. Пробиотиците во кефирот помагаат да се врати рамнотежата на корисни бактерии во цревата. Пробиотиците се корисни во лекувањето и спречувањето на гастроинтестинални состојби како што се синдром на нервозно дебело црево или чиреви.

Кефирот е богат со калциум, но во исто време содржи неколку пати помалку лактоза од млекото. Напитокот има и малку калории, па затоа е совршен за сите кои се грижат за својата тежина. Што се однесува до времето на конзумирање на кефир, не се препорачува да се пие непосредно пред спиење. Пијалокот е богат со протеини, кои бараат време и енергија за телото да се свари. Кога заспиваме, сите процеси во телото се забавуваат, вклучувајќи го и варењето. Како резултат на тоа, кефирот нема да може целосно да се вари, а наутро може да почувствувате надуеност и непријатност во цревата.

Доколку сепак сакате да пиете кефир навечер, оптимално би било тоа да го правите 1,5-2 часа пред спиење. Овој пат ќе биде доволно за производот да се вари, а телото може да ја искористи максималната корист од него. Во принцип, нема контраиндикации за употреба на кефир, но луѓето со болести на бубрезите и гастроинтестиналниот тракт треба да бидат повнимателни и задолжително да се консултираат со лекар.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!