ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали губите концентрација додека работите од дома? Променете три работи и ќе бидете поефикасни од кога било

Дали губите концентрација додека работите од дома? Променете три работи и ќе бидете поефикасни од кога било.

Ефикасната работа од дома е клучот за успех и на работа и во семејни односи.

Работата од дома целосно ја промени нашата животна рутина и остави трајни последици, па дури и денес, кога помина најсилниот бран на короната, многу компании ја задржаа навиката да се работи од дома.

Сепак, фокусот лесно може да се изгуби додека работите дома, а нашата концентрација ќе биде на минимално ниво. Во тој случај, прочитајте некои од нашите совети кои ќе ви помогнат да останете што е можно фокусирани и ефикасни додека работите на вашиот компјутер.

1. Извадете го телевизорот од работната средина

Донесете добра одлука и отстранете го ТВ од вашата околина, просторијата во која работите. Ако имате телевизор, многу е веројатно дека тоа е честопати причина за одложување на работата. Ако го тргнете телевизорот од вашето непосредно работно опкружување, вашата продуктивност неизбежно ќе се зголеми.

2. Изведете мали ритуали

Околината во која работите често има големо влијание врз нивото на продуктивност. Значи, ако работната маса е местото каде што вообичаено извршувате поголем дел од работата, обидете се да ја завршите целата работа на бирото. Вклучете во вашата работа пијалок, како што се кафе, чај или шише вода, ставете ги близу вас.

Ако не сте сигурни која околина е соодветна за вашиот фокус, обидете се да запомните како изгледаше кога сте биле последни продуктивни.

3. Распоредете го времето на вистински начин

Одвојте јасно време кога ќе бидете фокусирани. Треба да биде наменето само за работата што сакате да ја завршите. Треба да го знаете точниот ден и време на почетокот и крајот на работата. На овој начин ќе бидете ментално подготвени за периодот во кој ќе ви треба фокус и концентрација. Доделување на вашето време значи одделување на стресот од работата што треба да ја завршиме.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!