ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали изборот на спорт го насочува детето да биде тимски играч? НЕ! Еве ЗОШТО?

Дали изборот на спорт го насочува детето да биде тимски играч? НЕ! Еве ЗОШТО?

Секој од нас е малку соло и тимски играч.

Која страна ќе ја развиеме е условена од многу фактори, а може да зависи и од кое хоби ќе избереме во детството.

Поединец во тимски спортови

Колку изборот на спорт или која било друга активност на таа возраст може да влијае на тоа дали подоцна, за време на нашите животи, ќе „пливаме“ подобро во тимски проекти, на работни места за кои е потребна групна работа или поединецот ќе ни биде попријатен, објаснува Леонора Павлица, клинички психолог и психотерапевт.

Изборот на спортови во детството е почетен курс

– Изборот на одреден спорт во детството може да го смени почетниот тек, но само во комбинација со други фактори. Ако некој е повеќе склон да биде индивидуа по раѓање, тој исто така може да покаже тенденција во тимските спортови да биде исклучително конкурентен – неговиот тим да победи по секоја цена или да биде најдобар во тоа – вели Павлица.

Пример за родители во воспитување

Оваа потреба да се докаже нема значително да се ублажи со избирање на тимски спортови, особено ако родителското воспитување е такво што испраќа пораки – „Бори се, давај се од себе, биди најдобар, биди прв“.

– Ако родителите, со својот пример и пораки, започнат да го негуваат стилот на соработка и заедништво, постои можност некој да се развие во насока на поголема пријателство. Има и искуство, па ако некое лице, преку своја пракса, процени дека една од двете споменати опции се исплати повеќе, тој сигурно ќе ја претпочита оној што ќе му донесе повеќе придобивки во иднина – заклучува Павлица ..

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!