ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали Можеме Да Се Предозираме Со Витамин Д ?

И покрај фактот дека витамин Д е релативно безбеден, ако го земате во поголеми дози, особено подолг временски период, може да биде опасен.

Во времето на пандемија на вирусот корона, најчесто се зборува за витамин Д .Toј игра значајна улога во здравјето на мускулите и коските, како и во имунолошките реакции. Нашето тело го обезбедува со тоа што ќе остане на сонце, конзумирајќи одредена храна, а последните месеци многу здравствени експерти препорачуваат земање витамин Д преку додатоци.

Зошто ни е потребен овој витамин?

– Оптималното ниво на витамин Д во организмот придонесува за нормално функционирање на нашиот имунолошки систем.

сончање

Симптоми на недостаток на витамин Д

Според Националната служба за јавно здравје на Велика Британија, недостаток на витамин Д е многу чест, но симптоми како што се замор или болка може да се појават како последица на недостаток на овој „сончев витамин“, но и поради бројни други состојби.

Тежок недостаток на витамин Д кај деца може да предизвика деформации на коските познати како рахитис и слична состојба на слабост на коските позната како остеомалација кај возрасни.

Колку витамин Д треба да консумирате?

Ако сте слабо изложени на сонце, веројатно ќе треба да го внесувате преку додатоци.

Некои видови храна, како што се рибите и жолчките, содржат „витамин од сонцето“, но во помали количини. Затоа, се препорачува возрасните да земаат најмалку 10 микрограми (400 IU) витамин Д дневно, барем од октомври до март.

Витамин Д

Меѓутоа, ако постои недостаток, тогаш дозата треба да се зголеми индивидуално, особено во текот на зимскиот период, со задолжителни консултации со лекар.

Можете ли да предозирате со витамин Д?

И покрај фактот дека тој е релативно безбеден, ако го земате во поголеми дози, особено подолг временски период, тоа може да биде опасно.

Речиси е невозможно да се добие премногу витамин Д од сончева светлина или преку храна, но можно е да се консумираат премногу додатоци на витамин Д за подолг временски период, што резултира со акумулација на калциум.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!