ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали навистина вреди летот со прва класа?

Дали навистина вреди летот со прва класа?

Неопходно е да се погледне како, всушност, изгледа патување од прва класа преку различни авиокомпании, односно која е разликата меѓу летот од прва класа и  економскиот или деловен лет.

Секогаш кога ќе се качите на авион и кога ќе тргнете на патување, сигурно ќе забележите и патници од прва класа. Додека сте на портата, чекате да ве повикаат, тие се сместиле на нивните исклучително удобни седишта. И додека се обидувате да седите на прилично тесно седиште, во другиот дел од авионот, тие пијат шампањ и уживаат.

Веројатно многупати сте виделе вакви сцени на домашните аеродроми, а особено во американските филмови и сте помислиле: „Токму така треба да изгледа летот“.

Сепак, прашањето е следно. Дали тој дополнителен простор и услуга навистина вредат за скапите билети или сето тоа е само „шминка“? Одговорот на ова прашање, кое секој од нас сигурно си го поставил барем еднаш во животот, бара од нас да видиме како, всушност, изгледа патување од прва класа низ различни авиокомпании, односно што го разликува летот од прва класа од економскиот или деловен лет.

Предности на летовите од прва класа

Во САД авионот се користи како превозно средство, како што се користи автомобилот во Србија. Според тоа, цените на билетите се доста прифатливи, но, се разбира, сè зависи од авиокомпанијата и од дестинацијата.

Пред да влезат во авион, патниците од прва класа имаат неколку предности. Како прво, тие не треба да чекаат во долг ред за пријавување како патниците од економска класа. Потоа, добиваат бесплатен чекиран багаж и многу е полесно да поминат низ вратите на аеродромот.

Веднаш потоа, влегуваат во авионот и, бидејќи се првите што го направиле тоа, имаат време да се сместат удобно. Се разбира, во текот на летото, тие имаат дополнителен простор за нозете, пошироко седиште за удобност на грбот, перница и ќебе, како и пијалоци што вклучуваат не само алкохол и подобра храна туку и многу повеќе од тоа.

Прекривки, перници и богато мени

Една од најпознатите авиокомпании во Соединетите држави, Делта Ерлајнс, нуди шест различни типови билети. Одредени места се достапни само за некои летови. Патниците кои патуваат во првата класа ја добиваат т.н. приоритетна услуга Скај (Sky), од моментот кога пристигнуваат на аеродромот. Ова значи дека тие можат да пријават побрзо, имаат повисока безбедност, подобро ракуваат со багажот и можат рано да се качуваат во авионот. Што се однесува до багажот, достапни им се до две потполно бесплатни чекирани торби, а седиштата се многу поудобни, отколку во економската класа.

Во текот на летото, стјуардесата која е задолжена само за патници од прва класа, ќе им понуди ќебе и перница. Се претпоставува дека добиваат бесплатни пијалоци и грицки пред летото. Ако станува збор за пат меѓу 900 и 1 399 милји, патниците добиваат оброк, а оние што патуваат со авион на релација подолга од 1 500 милји можат да очекуваат целосна услуга за оброк со неколку предјадења.

Специјално пиво за специјални патници

За летовите низ Америка, но и на некои за Латинска Америка, американската компанија „Јунајтед ерлајнс“ нуди посебни поволности.

Во принцип, патниците од прва класа можат да користат побрзи линии за пријавување, како и услуги за качување и за безбедност. Достапни се до две бесплатни регистрирани приоритетни торби, што значи дека куферите на патниците од прва класа во оваа компанија ќе имаат посебно внимание и ќе бидат меѓу првите што ќе бидат доставени при слетување.

Како и секаде, и тука важи правилото дека подовите имаат поудобни седишта, а во текот на летото тие имаат пристап до директна телевизија (DirecTV). Пиво, вино и жестоки пијалоци, исто така, се достапни. Она што е особено интересно е тоа што имаат голем избор на занаетчиски пива.

Ексклузивни оброци

Секој што ќе одлучи да лета со прва класа преку Американ Еарлајн (American Airlines) има приоритетен пристап низ најпрометните области на аеродромот, од пријавување до одјавување. Дозволени се до три бесплатни чекирани торби, во зависност од летот. Седиштата, како и секогаш во прва класа, се ексклузивни, а што се однесува до менито, освен она што го подготви готвачот од Далас, Џулијан Барсоти, на располагање имаат и закуски и пијалоци, меѓу кои има и алкохол.

Прва класа во однос на бизнисот

Во зависност од тоа за која авиокомпанија станува збор, билетите од прва класа, секако, нудат највисоко ниво на услуги, а билетите за бизнис класа подразбираат највисоко ниво на услуги на меѓународни линии и на пократки растојанија. Поточно, кога станува збор за Америка, бизнис-класата подразбира највисоко ниво на услуга, на пример, за патување на Карибите. Меѓутоа, ако има бизнис и прва класа во одредена рамнина, може да се каже дека бизнисот е нешто поексклузивен.

Одредени авиокомпании нудат премиум економска класа, која има карактеристики на економска класа, од една страна и на деловна или прва класа, од друга страна. Во овој случај, на патниците обично им се обезбедува дополнителен простор за нозе, зголемен багаж и подобра услуга за храна и пијалоци, но овие придобивки може да варираат во зависност од компанијата.

Апартман, туш, дневна, бар…

Ако патникот сака врвно искуство, тогаш летот од прва класа за меѓународни долги релации е најдобрата опција. Некои авиокомпании, во овој случај, им нудат на патниците можност да користат целосно затворен стан со удобен кревет, туш, салон и бар од прва класа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!