ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали планирате да ги бојадисувате вашите ѕидови? Еве ја најпопуларната боја за 2022 година

Дали планирате да ги бојадисувате вашите ѕидови? Еве ја најпопуларната боја за 2022 година.

Ви претставуваме боја која ќе биде популарна во ентериер за новата 2022 година.

Една позната британска компанија за украсување на домови ја откри најпопуларната нијанса за 2022 година, а тоа е светло сината, која е прогласена за боја на 2022 година.

Светло сината е многу рафинирана боја која е поврзана со мир и тишина. Тaa е исто така поврзанa со воздухот, и се верува дека носи оптимизам, среќа и леснотија во домот.

Психолозите веруваат дека секоја боја предизвикува одредени емоции.

Црвените и жолтите бои предизвикуваат чувство на глад и ја зголемуваат активноста, поради што често се користат од синџирите за брза храна. Од друга страна, сината и зелената се поврзани со природата, така што имаат смирувачки ефект врз луѓето, додека црно -белата комбинација претставува елеганција, воздржаност и чистота.

Светло сината нијанса која беше избрана за боја за 2022 година потсетува на небото, сончев ден без облаци, па затоа не изненадува што е водечка кога станува збор за внатрешна декорација за новата сезона.

Ова е сенка на духовност, мудрост, трпеливост, вистина, смиреност, а психолозите веруваат дека светло сината боја инспирира големи достигнувања, носи мир на умот, ја зајакнува интуицијата и желбата со знаење.

Покрај ѕидовите, можете да го смените и мебелот или само да купите прекривки, украсни перници и други украсни предмети во оваа нијанса. Исто така, контрастот на светло сината и белата боја на sидовите има големо влијание врз расположението, и се смета дека оваа комбинација е идеална и за спалната соба, бидејќи помага во борбата против несоницата.

Ако додадете светло сина боја во работната соба, ќе ги зголемите вашите когнитивни способности, а за дневната соба, сликите што ја нагласуваат оваа сенка би биле идеални, особено ако станува збор за небото.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!