ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали постои безусловна љубов или тоа е само мит?

Кога луѓето зборуваат за безусловна љубов во контекст на романтичните врски, тие најмногу мислат на љубовта што е без компликации и неуспеси.

Ние веруваме дека кога љубовта е безусловна, ништо не може да ја наруши. Но, што точно е безусловна љубов? Дали постои и ако постои, дали е здрава?

Еве ја вистината: безусловната љубов е романтична илузија и ја рефлектира љубовта што е сè уште незрела.

Новите љубовници се опиени од чувства и моќен хемиски коктел кој се провлекува низ мозокот. Тие се чувствуваат како нивниот партнер да не прави ништо лошо. Овој вид љубов сè уште не знае за фазите на животот, реалноста на бракот и важноста на индивидуалниот развој.

Безусловната љубов е наивна и несвесна дека силните односи се резултат на двајца силни луѓе кои ги комбинираат своето животно знаење и мудрост за да изградат и воспостават меѓусебна доверба.

Вашата љубов кон партнерот не е безусловна. Ниту љубовта кон вашите родители, платонската љубов кон пријателите или другите членови на семејството, ниту љубовта кон себеси, не е безусловна.

Зрелата љубов препознава дека мора да има граници во партнерството. Безусловната љубовнема граници. Но, реалниот свет работи на принципот на условување. Позитивните и негативните дејства доаѓаат со последователни позитивни и негативни реакции – како и потенцијални последици.

Ако сме искрени со самите себе, секој од нас има барем еден услов во предвид што ќе прифати и што нема да прифати во врската, како што се верност, искреност, лојалност и почит.

Што значи да сакаш некого безусловно?

Безусловна љубов значи да се сака без потреба од дела или услуги. Ова значи дека можете да се чувствувате безбедно знаејќи дека нема да изгубите нечија наклонетост пред ситни назадувања и грешки. Сепак, ова не значи прифаќање на вашиот партнер откако тој ве изневери без повторно да воспоставите доверба и граници кои ќе ви помогнат да ја залечите врската.

vljuben par

Кој е примерот на безусловна loveубов?

Пример за безусловна љубов во семејна смисла е родител кој ги става потребите на своето дете пред неговите. На пример, ако детето се разбуди среде ноќ по кошмар, безусловна љубов е љубов кон родител кој се буди сам и го теши детето додека не заспие.

Во романтична врска, друг пример за безусловна љубов е кога паровите си пружаат емоционална поддршка едни на други без да очекуваат ништо за возврат.

Па, како сакаш некого безусловно?

Да сакаш некого безусловно значи да одвоиш време за отворена комуникација, и за сопствените и за нивните потреби. Тоа значи да бидете внимателни кон нивните чувства, а во исто време да ви биде пријатно да ги покажете своите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!