ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали Сте Сигурни Дека Слатките Предизвикуваат Мозолчиња На Лицето?

Консумирањето чоколадо и слатки можеби нема да има толку многу последици по нашиот изглед и здравје.

Во женските кругови често може да се слушне предупредување дека премногу чоколадо и слатки можат да предизвикаат мозолчиња и воспалителни процеси на лицето. И, ако  некогаш сте биле во ситуација кога сè уште ја поместувате чоколадната коцка од устата поради оваа причина – вие сте многу погрешиле!

За среќа, генетските, хормоналните и хигиенските фактори имаат многу поголемо влијание врз акните.

Мајка Форест Гампа беше во право кога тврдеше дека животот е како кутија чоколади, никогаш не знаеш што ќе добиеш. Од друга страна, постои една работа што сигурно нема да ја добиете со консумирање чоколадо, а тоа се акните и мозолчињата.

Ако сте адолесцент, времето што го поминавте избегнувајќи го ова лекување беше залудно, бидејќи нема релевантни научни докази или истражувања што ја докажале врската помеѓу чоколадото и воспалителните процеси на лицето. Идејата потекнува од американски научник од почетокот на 20 век, кој заклучи дека комбинацијата на маснотии и шеќер, која изобилува со чоколадо, предизвикува мрсна кожа и, следствено, акни. За среќа, генетските, хормоналните и хигиенските фактори имаат многу поголемо влијание врз акните.

Одредени други храни може да предизвикаат акни

Чоколадото може да биде надвор од куќата. Но, овие денови, повеќе внимание се посветува на врската помеѓу исхраната и развојот на акните.

Изненадувачки, тоа не е еден од “вообичаените” виновници добивање на вината. Наместо помфрит, сода или чипс, тоа се работи како млечни производи и јаглени хидрати кои се под микроскоп.

Дали тоа значи ако јадете една бар за сладолед, ќе добиете еден pimple? И јадењето две крофни значи две мозолчиња? Не, тоа не функционира така (благодарност за добрината!)

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!