ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали Тесла автопилот работи ако ги блокирате сите камери?

Автономните возила се едни од најимпресивните додатоци во автомобилската индустрија во последно време. Да се ​​помисли дека мал компјутер вграден во вашиот автомобил всушност може да размисли како што би помислиле во сценаријата за возење е едноставно неверојатно. Овој „компјутер“ секако е потпомогнат од камери и сензори кои дејствуваат како сензори за автомобили. Но, што се случува ако овие сензори и камери се блокирани?

Британскиот јутубер Jackек Меси Велш пред неколку месеци спроведе мал тест за автопилот. Има модел 3 на Тесла. На овој тест, тој реши да ги покрие сите камери на системот за автоматски пилот една по една и да ги провери проблемите. Идеално, ако видливоста на фотоапаратот е намалена, автоматскиот пилот не треба да работи. Ова може да предизвика безбедносни опасности, особено ако системите за откривање не работат правилно.

Систем за автопилот на Тесла

Целиот систем за откривање во автомобилот на Тесла е доста интересен. Се состои од 8 камери кои покриваат видливост од 360 °. Овозможува откривање на растојанија до 250 метри. Постојат дванаесет ажурирани ултразвучни сензори кои откриваат и тврди и меки предмети на растојанија до 500 метри. Исто така, постои радар напред, кој е во состојба да открие преку различни временски услови.

Идејата за спроведување на тестот беше да се провери кои камери се поважни за откривање во системот за автоматски пилот. Вкупно, има четири главни фотоапарати кои покриваат поголем дел од околината на автомобилот. Под логото на Тесла на багажникот се наоѓа задната камера. На страните има по две камери – по една под секое странично ретровизор. Конечно, постои систем од три камери кои покриваат широк опсег пред возилото.

Вистински тест – Некои камери се блокирани

Jackек започна со тоа што ја покри само неговата десна камера. Возилото сепак му дозволувало да вози и да користи автоматски пилот. Подоцна, се појави предупредување во кое се вели дека „десната камера е блокирана или заслепена. Исчистете ја леќата на фотоапаратот за подобра видливост. „Но, тоа не влијаеше на перформансите на автоматскиот пилот. Имаше мал проблем. Имаше ограничување за откривање на автомобили кои минуваат во спротивна насока. Предната камера го препозна автомобилот што се приближуваше приближувајќи се. Но, откако беше покрај Тесла, тој исчезна од екранот, за повторно да се појави кога беше на растојание од задната камера.

Jackек ја покри и левата камера. Освен ограниченото откривање на автомобилот веднаш до него, немаше никакви проблеми. Автопилотот работеше одлично, совршено забавувајќи во согласност со ситуацијата.

Потоа ја покри задната камера и се обиде да се сврти назад кон коловозот. Во овој момент, системот за откривање започна да има мал ефект. Автомобилот беше малку оддалечен од тротоарот, но сензорот покажа променливи растојанија. Сепак, функцијата на автоматски пилот остана непроменета. Единствената мала разлика беше во тоа што таа не беше во можност да открие пешаци. Таа ги открила сите автомобили на патот.

Вистински тест – сите камери се блокирани

Потоа, Jackек блокираше сет на камери на предното стакло. Тој ги покри сите три камери одеднаш. Но, во моментот кога автомобилот беше ставен во режим на возење, автомобилот ги активираше бришачите и ја издуваше хартијата. Откако некако успеа да ги покрие предните камери, автомобилот беше ставен на тест. Возилото не успеа да открие предмети на патиштата. Тој сè уште можеше да открие ознаки на ленти, но тие беа прилично слаби.

Сепак, овој пат Jackек не можеше да го активира автоматскиот пилот. Грешка се појавуваше на екранот. Ова значи дека предниот сет на камери придонесува за повеќето детекции на системот за автоматски пилот.

Наше мислење

Интересно беше да се види како работи автоматски пилот дури и кога три од четирите камери беа блокирани. Ова кажува многу за важноста на предните камери. Второ, во моментот кога беше откриен мал предмет на шофершајбната, бришачите се погрижија да не го замагли погледот на фотоапаратот. Ова можеби не е голема работа, но е корисна мала работа.

Автопилотот е многу важен чекор за Тесла кон постигнување автономија. Фактот дека системот може да работи само на една камера е навистина добар. Употребата на сензори и камери ќе се зголеми многу пати кога автономните возила ќе влезат во индустријата. Добро е да се види дека нивните способности се веќе силни.

Видеото можете да го погледнете во подолу:

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!