ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали тоа значи дека сте заглавени во рутина?

Од една страна, рутината е неопходна затоа што претставува дневна структура и организација на животот. Но, во исто време, рутина се заканува да ве зароби во тесна зона на удобност, така да почнете да се чувствувате искинати. Не сакате да се откажувате од своите навики и да ја менувате организацијата, и сакате нови и возбудливи работи. Не сте подготвени да ја напуштите удобноста на вашата рутина, а исто така не сте задоволни. Ако ве фати овој страв, веројатно ги препознавате овие знаци:

Се враќате на старите навики

Не излегува од зоната на удобност,од вашата рутина.  Повторно почнувате да правите некои работи што веќе сте ги надминале, како да се стремите да се вратите на стариот пат и да започнете од почеток. На потсвесно ниво, го достигнувате тоа чувство до одреден степен, но сте свесни дека не треба да пушите повеќе воопшто, или да менувате ноќ и ден, да играте игри на телефон наместо да вежбате, да поминувате време со ТВ наместо да одите на прошетка… Се гледате себеси и гледате дека не се чувствувате подобро поради тоа, затоа што не напредувате, се повлекувате.

Деновите минуваат без достигнување

Еден ден е ист како и другиот, секој викенд е ист како и претходниот. Вие не постигнавте ништо за време на работната недела, ниту се одморивте, освежувате и ја надополнувавте енергијата за време на викендот. Само се прашувате зошто воопшто станувате од кревет наутро, кога немате никаков ефект и пост.

Се чувствувате како да сте го изгубиле значењето

И можеби никогаш не сте ја пронашле вистинската цел на вашиот живот. Можеби сè е бесмислено. Вие сте обесхрабрени и горчливи, без да знаете точно зошто. Чувствувате дека повеќе не можете да го направите тоа и се плашите да погледнете подлабоко во себе и да се прашувате што е тоа што навистина сакате и што би ве оживеало. Бидејќи длабоко во себе знаете дека ќе мора да излезете од вашата удобна зона и да промените многу во вашиот животен стил, кога ќе го најдете одговорот на тие прашања – затоа не ги прашувате.

Не чекате ништо

Се обидувате со работи што секогаш ве правеле среќни. Да си купите книга што сте ја посакувале долго време, да ја слушате омилената музика, да ги извршувате хобијата, украсување на домот, домашни миленици. Но, бидејќи не учествувате со сето свое срце во сето ова, нема ниту радост. Очигледно, среќата не е надвор, во нештата, активностите и суштествата што ве опкружуваат, туку во вашиот ангажман, во вашето искуство.

Станувате мрзливи

Бунтот против заробеништвото во рутината може да се рефлектира во невештта – иако вашата рутина вклучува спакувани работи, поставување кревети, миење садови, вие станувате невнимателни и повеќе не се грижите за одржување на редот.

Не знаете како се чувствувате

Не сте несреќни, но незадоволни сте. Не сте тажни, но исто така не сте баш полни со љубов. Ако чувствувате нешто, тоа е празнина, недостаток на чувство, отсуство на нешто што е од суштинско значење. Јасно ви е дека тонете и дека треба да побарате помош, но сепак само седите и размислувате за тоа.

Го занемарувате вашиот изглед

Ве мрази затоа што вложувавте напор што обично го вложувате во чешлање. Можеби сте додале неколку килограми или сте ги изгубиле, го намаливте средувањето на косата (растот е видлив подолго време) и воопшто не се чувствувате женствено и пожелно.

Вашата реалност е заматена

Расеани сте, ништо не ви го привлекува вниманието, не живеете во сегашноста, туку во замаглување на минати настани и неизвесна иднина. Ништо не ви го привлекува вниманието и повеќе би сакале да бидете насекаде отколку каде сте, но не можете ни да размислите јасно за тоа и да кажете каде би сакале да бидете и што би сакале да направите.

Постојано сте уморни

Спиевте десет или пет часа, исто толку сте уморни. Чувствувате недостаток на енергија, вашиот ентузијазам е на нула и ви требаат сите сили да започнете наутро и да продолжите преку денот, на автоматски пилот. Легнувате уморно и се будите уморни.

Сите знаци дека рутината ве проголтала се многу блиску до знаците на депресија. Ја губите радоста на животот, немате мотив, фокус, волја и енергија. Знаете дека не можете да продолжите вака и само треба да направите нешто. И мора – и треба да одлучите и за тоа, без помош на никаква инспирација, мотив или волја. Може да ве поттикне стравот дека навистина може да завршите со антидепресиви ако не се преселите од ќорсокак.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!