ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали треба секој ден да јадете леб на тост?

Дали треба секој ден да јадете леб на тост?

За многумина, совршено препечено парче леб е омилена утринска ужина од која  не се откажуваат. Тие веројатно не се ни прашуваат дали греењето во тостер влијае на хранливата вредност на лебот. Кога станува збор за тост наспроти свеж леб, тостот има мала предност, особено за оние кои обрнуваат внимание на внесувањето јаглехидрати или шеќер.

Тостирањето е вид на дехидратација и има голем број хемиски реакции кои се јавуваат кога свежиот леб ја губи влагата и пожолтува. Познат како реакција на Маилард, овој хемиски процес е одговорен за потемна нијанса, нова арома и текстура на тост леб.

– Тостирањето леб не убива хранливи состојки и не ја намалува неговата хранлива вредност. Витамини и минерали сè уште има во лебот. Тостиран леб технички има малку помал гликемиски индекс, бидејќи споменатата хемиска реакција ги распаѓа јаглехидратите .

Работата е во скробот

Кога тостирате леб, хемиската реакција доведува до распаѓање на скроб, а лебот станува полесен за варење. Во таа смисла, поважно е каков леб јадете, отколку дали ќе го запечете малку. Затоа лебот со никулци се препорачува како свеж, бидејќи процесот на ртење го распаѓа и скробот на житарките, правејќи ги полесно да се вари.

Заборавете на белите кришки

– Кога користите тост, првата асоцијација е бел леб на кришки. Заборавете го сега. Секој бел леб е направен од рафинирано брашно од типот 500, па како таков нема хранлива вредност. Многу поздрава опција е да земете црн интегрален леб, односно леб од цели зрна или неколку видови житни култури. Исечете парчиња и печете ги во тостер .

 

Изгорениот тост не се јаде

Без оглед на лебот што го користите за запечување, никогаш не јадете парче што изгорело и поцрнело во тостерот. Покрај непријатниот горчлив вкус, тој носи и други несакани проблеми. Имено, кога гори лебот, се формира потенцијално канцерогено соединение наречено акриламид од скроб и аминокиселини присутни во храната. Колку е потемен лебот, толку е поголема можноста да се формира малку акриламид, објаснува лекарот.

Зошто тост леб е добар

  • Против дијареја
  • За енергија
  • Против гадење и повраќање

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!