ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали Третата светска војна е духовна војна?

Дали Третата светска војна е духовна војна?

Не се потребни проектили. Стравот е единственото оружје. Вашиот ум е територијата за која се води оваа војна.

Бидете свесни само за еден факт: нема нешто во светот од кое треба да се плашите. Она од кое што се плашите сега е резултат на вашиот претходен начин на размислување и перцепција за светот и за вашиот живот.

Значи, сменете го начинот на размислување. Сфатете дека стравот е илузија на тој начин што ќе го ставите пред вас и ќе го погледнете добро.

Ако се работи за страв од смрт, бидете свесни за фактот дека смртта не постои. Вие сте таа свест што поминува понатаму во нова инкарнација кога физичкото тело умира. И се сеќаваш на сè и сè уште си свесен за сè.

Ако се работи за страв од страдање и од болка, поставете си прашање. Кој се плаши, моето его или мојата душа? Секое страдање и болка што доаѓа во вашиот живот е дел од нацртот на вашата душа. Ниту една болка не е толку голема за да не можете да ја поднесете.

Запомнете дека вие самите, како душа, го планиравте тоа страдање. И, конечно, постои лек за секое страдање и болка, и физичко и емоционално.

Ние дадовме примери за можни начини за набљудување на вашите најголеми стравови. Вие додајте сè што ќе преовладува на вагата на чувството на сигурност додека да ги отстраните овие стравови.

Колку поединечно ги отстрануваме нашите индивидуални стравови, толку помалиот облак од страв ќе биде над човештвото. Секој човек е важен. И затоа не откажувајте се, туку продолжете да работите на себе, без разлика колку сте веќе уморни.

Запомнете: тоа е вашиот начин на борба за превласт на светлината над темнината и вашиот најдобар придонес за победа во оваа духовна војна.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!