ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали вагата лаже или навистина сте се здебелиле: 3 правила за правилно мерење на телесна тежина

Дали вагата лаже или навистина сте се здебелиле: 3 правила за правилно мерење на телесна тежина.

Секогаш кога се обидуваме да ослабнеме , прво се „врзуваме“ за вагата . Точното мерење може да биде од големо значење, особено ако имаме друга здравствена заштита.

На пример, при мерење на густината на коските , исклучително е важно да се измери правилната телесна тежина, бидејќи сите податоци ќе се пресметаат автоматски во однос на тоа. Меѓутоа, ако сакате само малку да ја прилагодите линијата, не е препорачливо да се „поправите“ за бројот на килограми, бидејќи тоа е психолошки тежок товар.

За да го следите вашиот напредок во исхраната, не треба да се мерите секој ден, туку само еднаш неделно . Значајни варијации од еден ден до друг може само да ве измамат, бидејќи тие се резултат на неправилно мерење или губење на вода од телото . На пример, ако вагата покажува дека „изгубивте“ цел килограм за еден ден, бидете сигурни дека тоа не може да биде губење на масни наслаги.

Од слична причина, не е препорачливо да се измерите следниот ден по напорните вежби.

Второто правило е секогаш да се мерите без облека . Често се мисли дека потенката домашна гардероба не може да има значителна тежина, но се случува да тежи цел килограм.

Третото правило е никогаш да не се мерите навечер . Во тоа време, телото се уште „вари“ се што јадевте во текот на денот. Затоа вагата дури нема да ја прочита точната тежина, туку потребно е да се измерите наутро, откако ќе направите големо и мало мокрење.

Не се препорачува жените да се мерат една недела пред или за време на менструацијата, бидејќи во тој дел од циклусот има поголема задршка на вода од вообичаеното.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!