ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали вашиот тинејџер користи безбедни препарати?

Дали вашиот тинејџер користи безбедни препарати?

Кога ќе помислите на кожата на вашиот тинејџер кој користи и до 17 препарати, помислете на тоа како сунѓер кој апсорбира сè што ќе нанесат на него. Затоа, обрнете посебно внимание на состојките што ги содржат овие препарати.

Во време кога тинејџерите сè уште се развиваат и растат, нивните родители посветуваат големо внимание на она што го внесуваат во организмот. Тие посветуваат помалку внимание на кои препарати се грижат децата, што е подеднакво важно, заради хемикалиите што ги има во нив и кои ги внесуваат преку кожата.

Имено, познато е дека денешните тинејџери користат до 17 различни производи и производи за нега – од козметика, дезодоранси, сапуни и навлажнувачи средства. Со текот на времето, токсините што влегуваат преку кожата можат да се акумулираат и да го оптоваруваат телото. Ова е познато како хемиско оптоварување на телото. Затоа е важно за тинејџерите, но и за возрасните, да знаат што се става на кожата.

Од друга страна, колку повеќе се информираат за штетноста на некои соединенија, толку повеќе потрошувачи се свртуваат кон таканаречените зелени или чисти препарати, верувајќи дека повеќе ги штитат себеси и околината. Сепак, сè уште нема јасни прописи за обележување на ваквите препарати, па може да се случи, иако пишува „зелена“, „нетоксична“ или „природна“, препаратот има супстанца што треба да се избегнува затоа што е поврзани со развој на некои здравствени проблеми како хормонално нарушување, алергии и други.

Затоа е многу поважно да се обрне внимание на напишаното на декларацијата, односно на списокот на состојки, отколку на насловната страница каде што производот се промовира како нетоксичен, чист или зелен.

Читањето етикети може да биде тешко за просечниот потрошувач. Повеќето хемикалии имаат имиња кои тешко можат да се изговорат, а камоли да се препознаат како несигурни.

Затоа, составивме список со оние што треба да ги избегнува вашиот тинејџер.

ФОРМАЛДЕХИД / ПАРАФОРМАЛДЕХИД / МЕТИЛЕН-ГЛИКОЛ: Тие се поврзани со карцином, може да ја оштетат кожата, белите дробови и имунолошкиот систем.

БРОНОПОЛ / ДМДМ ХИДАНТОИН / КВАТЕРНИУМ-15: Тие ослободуваат формалдехид и се поврзани со рак и алергии на кожата.

ПРИМИНА: Го оштетува нервниот систем и е навистина штетен за децата.

ФТХАЛАТИ (често присутни во мириси): Тие се мешаат во ендокриниот систем, штетни се за репродуктивниот систем, како и за околината.

Парабени (BUTYL, PROPYL, ETHYL PARABEN): Тие се мешаат во ендокриниот систем, штетни се за репродуктивниот систем и се поврзани со рак.

PFAS и PFCS (ХЕМИСКИ ГРУПИ): Тие се поврзани со рак, хормонални нарушувања, оштетувања и репродуктивниот систем, како и околината.

М- и О-ФЕНИЛЕНЕДИАМИН (пронајдени во фарби за косата): Тие влијаат негативно на нервниот систем, тие се навистина штетни за децата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!