ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали ви недостасува витамин Ф? Оваа се првите знаци кои го отркиваат недостатокот!

Витаминот Ф е важен за метаболизмот и спречува зголемување на холестеролот во артериите, а воедно го зајакнува имунолошкиот систем.
Помага во намалување на телесната маса така што ги согорува заштитените маснотии.

Кај заболените од дијабетис овој витамин го намалува ризикот од оштетување на кардиоваскуларниот систем и спречува очна болест. Витаминот Ф ги ублажува менструалните болкио а се преминува и во лечење на стерилитетот кај машкиот и женскиот пол а особено кај машкиот.

Недостатокот на витаминот Ф се манифестира различно кај децата и кај возрасните. Најмладите често чуствуваат жед, имаат хронична инфекција, синуситис, честа кијавица, алергија на кожа, проблеми со дишните патишта и астма. Кај возрасните првиот симптом е сува кожа најпрвин на стапалата а потоа на нозете и на крајот по целото тело. Се развива атеросклероза и артериосклероза, тромбозда, може да се дојде до инфаркт, појава на дијареа, намалена отпорост на организамот на вируси и бактерии.

За да ги задоволите дневните потреби со овој витамин во оброците треба да користите ладно цедено сончогледаво масло кое е доста богато со оваа состојка. Истиот ефект можете да го постигнете со конзумирање на шест лажички со семенки од сончоглед. Со витаминот Ф се богати и сусамот, кикирикито, ленот и макот. Најдобро се апсорбира во комбинација со витаминот Е.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!