ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете дека кредитите и појавата на деменција се директно поврзани? Еве ги првите симптоми

Дали знаете дека кредитите и појавата на деменција се директно поврзани? Еве ги првите симптоми.

Ако сте заборавиле на ова, инаку кошмар на секој маж, можеби е време за лекар …

Повторното неплаќање рата на заем или заостанати трошоци за кредитни картички може да бидат ран индикатор за прва деменција, години пред да се постави дијагнозата, покажува новата американска студија.

Истражувањето, чии резултати беа објавени во списанието ЈАМА, ги анализираа здравствените осигурители кои живеат сами низ САД и ги следеа ратите на заемите и наплатата на кредитните картички за подолг временски период. Истражувачите откриле дека луѓето со Алцхајмерова болест или сродна деменција најверојатно пропуштаат плаќања до шест години пред дијагнозата.

Научници од Универзитетот Џон Хопкинс

Истражувањето го водеа научници од Универзитетот Џон Хопкинс и Федералниот резервен систем.

Деменцијата од Алцхајмерова болест влијае на околу 5,8 милиони Американци постари од 65 години, а се проценува дека ќе има 13,8 милиони до 2050 година. Истражувањето опфати повеќе од 81 000 здравствено осигурени лица во текот на 20 години од 1999 до 2018 година.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!