ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете каде се наоѓа НАЈУБАВОТО село на светот?

Дали знаете каде се наоѓа НАЈУБАВОТО село на светот?

На седницата на Генералното собрание на туристичката организација на ОН беше избрано најубавото село на светот.

На седницата на Генералното собрание на Светската туристичка организација на Обединетите нации во Мадрид (UNWTO), Мокра Гора е прогласена за најдобро туристичко село во светот! Мокра Гора беше избрана меѓу повеќе од 170 апликации од 75 земји во светот, што е јасна демонстрација на нејзините исклучителни вредности

Мокра Гора е живописно планинско село кое се протега помеѓу планините Тара и Златибор. Популарна атракција е старата пруга со тесен колосек, Шарганска осмица, која оди 300 метри нагорно и формира совршена осмица.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mokra Gora (@_mokra_gora_)

На блискиот рид Меќавник се наоѓа етно селото на нашиот познат филмски режисер Емир Кустирица, изградено во локалниот етно стил. Посетителите овде можат да дишат во уникатната атмосфера, да уживаат во природата, да вкусат локална храна и да купат рачно изработени сувенири. Источно од Мокра Гора се наоѓа селото Кремна, надалеку познато по пророците Милан Тарабиќ и неговиот братучед Митар Тарабиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mokra Gora (@_mokra_gora_)

Убавините на влажната планина

За убавината на пејзажот придонесува турбулентниот релјеф со длабоко засечени стрмни долини и клисури на реките Бели Ржав, Црни Ржав и Камишка реки, над кои се издигаат бројни врвови и премини. Посебна вредност имаат Хајдучка и Црвена пеќина, особено Скакавачкиот водопад. Овде има голем број минерални извори, а најпознат е изворот Бела вода.

Посебно привлечни се комплексите од автохтони црно-бели борови шуми на серпентините за кои оваа област е природно живеалиште. Овие шуми, како и мозаично уредените планински ливади и пасишта, благодарение на специфичната геолошка подлога и клима, се населени со богата флора и фауна. Во областа има 700 видови растенија, од кои многу се ендемични или реликтни. Орнитофауната е особено вредна во фауната на Мокра Гора.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mokra Gora (@_mokra_gora_)

Од 60 регистрирани видови, 29 се природни реткости. Овде можете да сретнете големи црни тетреби, орелова змија, планинска цицка и цицачи волк, мечка морков, видра, дива мачка.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!