ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете како настанал Црвениот тепих? Бил поставен поради кралицата Наталија Обреновиќ, а причината е ФАНТАСТИЧНА

Дали знаете како настана Црвениот тепих? Бил поставен заради кралицата Наталија Обреновиќ, а причината е ФАНТАСТИЧНА.

Сите знаеме дека „црвениот тепих“ е симбол за ВИП, но не и дека кралицата Наталија прва ја доби честа.

Заштитен знак на гламурот е црвениот тепих. Дали знаевте кога првпат беше поставен?

Во 1922 година, за прв пат беше поставен црвениот килим во Холивуд, на премиерата на филмот „Робин Худ“, за да можат ѕвездите Даглас Фербенкс и Валас Бир да чекорат по овој свечен пат. Црвениот килим стана дел од наградата Оскар пред точно половина век, во 1961 година, кога беше воспоставена практика славните да излезат од лимузините директно на празничниот килим.

Царицата Катарина газеше по цвеќето.

ВИП лица

Црвениот тепих е користен за т.н. ВИП лица на разни настани каде се појавуваат, но тоа остана синоним за важност, луксуз, свечености, прослави, посети на државници, инаугурации. Тие порано поставуваа цвеќиња наместо црвениот тепих, како што беше случајот кога помина покрај тоа царицата Катарина Велика.

Како интересен факт се наведува и примерот од Србија од втората половина на 19 век, кога „луѓето, сакајќи да покажат љубезност кон својата кралица Наталија Обреновиќ, еднаш поставија перници и душеци по целата патека на нејзината кочија, долга околу триесет километри ”

Наталија Обреновиќ стигна до Врачевница преку душеци и перници.

Приказната за пречекот на кралицата Наталија е поврзана со посета на регионот Таково и обиколка на манастирот Вражевница, единственото место во Србија каде што принцот Милош Обреновиќ и водачот Карашорче се заколнаа на верност на „Богот и народот“, на 20 километри од центарот на Горњи Милановац.

– Доаѓаше тука додека го носеше кралот Александар во стомакот, а добрите локални жители од оваа област ставија душеци и перници под кочијата со која што доаѓаа – за да на бебето му е удобно во утробата – рече калуѓерката Ирина.

– Забележавме дека некој помина скоро триесет километри од калливиот пат со палети, ќебиња, килими и јоргани за само едно лице, во селските села.

Патот низ таквата област беше каллив, а кралицата беше бремена

Тоа се случило во 19 век, кога кралицата Наталија Обреновиќ решила да ја посети таквата област и да го посети манастирот Вражевница. Луѓето долго време се подготвуваа за оваа посета и се невообичаено среќни. И тогаш се шушкаше дека кралицата се чувствува лошо и дека ќе се откаже поради лошите временски услови и уште полошиот пат.

Сепак, луѓето ја престигнаа. Излегол од куќите самоиницијативно и однел сè што може за да се помогне – од ќебиња и церади, до пики и палети. За само неколку часа, патот до манастирот Вражевница беше израмнет и сите дупки беа исполнети, за да може кочијата на кралицата да се движи непречено.

Наталија му даде огледало на манастирот со импозантни димензии со позлатена рамка и конзола, а денес зазема посебно место во ризницата на манастирот.

Сепак, зошто тепихот е црвен?

Црвената боја е симбол на храброст, но и престиж. Денес, секој може да ја носи, но порано, во земји како Јапонија и Италија, само моќни луѓе од повисоката класа можеа да си го дозволат тоа. Црвената наметка ја носеле кралевите и папите, шетајќи по црвениот тепих, додека принцезите и дамите од владејачката класа облечени во атрактивни фустани на црвениот тепих, дополнително ја нагласиле нивната важност. Така е поставен црвениот тепих денес со цел да се нагласи важноста на настанот, но и луѓето што одат по него.

Црвената наметка ја носеле кралевите, а пред првиот клас воз секогаш е црвениот тепих.

Во 1821 година, доаѓањето на петтиот претседател на САД, Џeејмс Монро, беше обележано со црвен тепих раширен покрај неговиот брод, а таквиот килим стана дел од иконографијата на свечените настани. Поточно, железниците се обидоа да го извлечат максимумот од тоа, па затоа ширеа црвен тепих за патници од прва класа.

Првото споменување на црвениот тепих може да се најде во минатото пред 2.500 години, во античка Грција, во познатиот „Агамемнон“ на Есхил. Сопругата на кралот на Микена, Климемнестра, зборува за „подот на темноцрвената врска што ќе го растегне патот на кралот“ за нејзиниот сопруг по неговото враќање од Тројанската војна. Сепак, кралот одби да оди по него, верувајќи дека на црвениот тепих одат само богови, не смртниците како него, и забележува дека боговите се одговорни за победата на Грците во Троја и за нивното и безбедно враќање дома во Аргос.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!