ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете како настанале чевлите со потпетици?

Дали знаете како настанале чевлите со потпетици?

Потпетиците до ден денес останаа омилени обувки на жените.

Иако многумина мислат дека чевлите со потпетици се создадени од естетски причини за да личноста која ги носи биде повисока и пограциозна, се излажавте, бидејќи, како што тврдат историчарите, штиклите настанале од многу практична причина.

Во 15 век, коњот бил главното превозно средство, а јавачите секојдневно патувале големи растојанија. За да се спречи нивното стапало да се лизне од ременот прикачен на седлото, дизајнирана е висока потпетица. Така настанале обувките со потпетици од три сантиметри, кои се нарекувале и „јавачка пета“. Тие беа слични на денешните каубојски чизми.

Кога се направени чевлите со високи потпетици?

Во текот на првите три децении на 15 век, оваа потпетица ја променила формата. Со текот на времето, чевлите со висока потпетица станаа секојдневни обувки, но само во дворовите. На крајот на 16 век, машките чевли имале потпетици од шест до дури девет сантиметри. Во 1533 година, Катерина, сопругата на грофот од Орлеанс, го замолила нејзиниот чевлар да ѝ ги направи чевлите со потпетица, кои би биле убави, но во исто време ќе ја направат да изгледа повисока, бидејќи била многу ниска. Чевларот ги направила нејзините дрвени чевли со платформа.

Чевлите со потпетица наскоро станаа моден императив на француската аристократија. Многу брзо, овој тренд беше пренесен надвор од границите на Франција. Високите потпетици беа сè повеќе барани и станаа симбол на богатство и престиж во текот на 17 и 18 век.

По Француската револуција, од протест поради класните разлики, високите потпетици паднаа во заборав и рамните чевли повторно станаа модерни. Така било се до средината на 19 век, кога се вратиле високите потпетици, најмногу кај припадничките на понежниот пол.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!