ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете каква порака ви испраќаат вашите соништата?

Дали знаете каква порака ви испраќаат вашите соништата?

Сите сонуваме, секоја вечер, а сепак знаеме многу малку за соништата и какви пораки тие всушност ни испраќаат. Постојат неколку факти што можеби не сте ги знаеле за соништата.

Сонувањето може да помогне при учењето

Ако студирате на факултет или се обидувате да совладате нова вештина, размислете да легнете порано наместо да учите доцна во ноќта. Кога мозокот сонува, тоа ви помага да научите и да ги решите проблемите. Истражувањата покажаа дека преку сон мозокот обработува нови информации. За подобар и подобар сон и можност за учење, избегнувајте бучава во спалната соба, како што е ТВ, што може негативно да влијае на квалитетот на соништата.

Најчестиот сон? Изневерување на партнерот!

Ако некогаш сте се разбудиле по сон во кој сопругот ве изневерил на пример со пријателка, не сте во малцинство. Најчестиот (забележан) сон е оној во кој партнерот изневерува. Истражувањето спроведено на повеќе од 5.000 луѓе покажа дека сонот за мамење ги прогонува повеќето луѓе и се повторува. Ретко се поврзува со измама во реалниот живот, а повеќе укажува на страв од напуштање.

Во текот на ноќта имаме неколку различни соништа

Не сонувате само еднаш во текот на ноќта, сè е во врска со соништата, едноставно не се сеќавате на нив, потврдија експертите. Сонуваме на секои 90 минути во текот на ноќта, а секој циклус на соништа е подолг од претходниот. Првиот ноќен сон трае околу пет минути, а последниот, пред да се разбудите, може да биде долг до 45 минути. Според некои проценки, повеќето луѓе сонуваат повеќе од 100 000 пати во текот на нивниот живот.

Повторувачки пораки од соништата

Дали често сонувате ист сон? Побарајте ја скриената порака во тој сон за да го решите проблемот што ве мачи. На пример, луѓето честопати можат да сонуваат да изгубат или да скршат заб. Во овој сон, можете да размислите за забите и што всушност претставува устата. За заспаниот ум, забите и устата се симбол за зборови, па затоа вниманието што го посветувате на забите во сонот потенцијално сугерира да работите на комуникациски вештини.

Дури и бизарни соништа можат да се објаснат

Значењето на соништата е често поврзано со работи што треба да се разберат за вас и за вашата околина. Затоа, наместо да ги отфрлите како неважни, размислете како се чувствувавте за тој чуден сон. На пример, понекогаш циркус и бура се само начини да искажете низа емоции кон вашата мајка.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!