ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете кој ВИТАМИН е најзастапен? Најмногу го има во овие 11 намирници

Дали знаете кој ВИТАМИН е најзастапен? Најмногу го има во овие 11 намирници.

Од 13 есенцијални витамини потребни на нашето тело, витамините Б сочинуваат осум.

Зошто се толку важни?

Витамините Б играат важна улога во метаболизмот, како и во формирањето на клетките и ДНК, вклучувајќи го и формирањето на црвените крвни зрнца.

На вашето ниво на енергија, функцијата на мозокот, функцијата на имунолошкиот систем, видот, варењето, функцијата на нервите, производството на хормони, мускулниот тонус и кардиоваскуларното здравје е потребен витамин Б.

Нашето тело не може долго време да складира витамини од групата Б, па затоа треба редовно да ги дополнуваме преку исхраната. Добро е затоа што храната со витамин Б често содржи повеќе од еден витамин Б. На пример, неколку намирници со витамин Б6, како лосос, пилешко и кафеав ориз, се исто така добри извори на други витамини Б. Ако немате дигестивни проблеми или со рестриктивна диета, веројатно ќе можете да внесувате доволно витамини Б со јадење разновидна храна секоја недела.

Единствениот пат кога диететичарот или докторот би можел да биде загрижен за одредени нивоа на витамин Б е ако не јадете животински протеини или ако планирате да забремените. Луѓето кои не јадат месо обично мораат да бараат опции за збогатена храна, како житарици или тофу, за да постигнат витамин Б12, или пак ќе земаат суплементи.

Витаминот Б најмногу го има во лососот, грашокот, тофуто, говедското месо, авокадото, спанаќот, јајцата, кафеавиот ориз, пилешкото, леќата и печурките.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!