ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете која е најлесната болест која натешко се лекува ?

Дали знаете која е најлесната болест која натешко се лекува ?

Промените во надворешните температури и притисоци, на кои сме се повеќе изложени, можат да бидат сериозен стрес за организмот, така што почетокот на летото е неповолно време од годината за луѓето со чувствителен стомак.

Сигурно ви се случило барем еднаш во животот да имате чувство на непријатност и болка во стомакот. Вие не сте сами, бидејќи голем дел од нашата популација, без оглед на полот и возраста, често се жали на таква болка или некои други стомачни проблеми – надуеност, притисок или металоиди.

Најчесто станува збор за варење или диспепсија.

Терминот диспепсија потекнува од грчките зборови dys (лошо, лошо) и пептеин (варење) и се користи како општо име за болка или непријатност во горниот централен дел на стомакот што е епизодна или трајна.

Овие симптоми често се придружени со други: надуеност, рана ситост, металоиди, гадење и повраќање. Основата на диспепсијата може да биде органска болест, а ако не се дијагностицира, тогаш станува збор за функционална диспепсија, која учествува со околу 60 проценти од стомачните проблеми и се вели дека е најлесната болест за лекување.

Лошите животни навики, количината, како и квалитетот на храната и пијалоците што ги внесуваме, конзумирање цигари, кофеин, газирани пијалоци и изложеност на стрес се најчестите причини за функционална диспепсија. Исто така, земањето одредени лекови, особено „аспирин“, „бруфен“ и слични аналгетици, може да биде нејзина причина. Иако непријатните симптоми често поминуваат сами по себе, во некои случаи потребно е да се побара совет од фармацевт или лекар.

Лекови кои спречуваат лачење на киселина се користат во третманот на функционална диспепсија. Антациди (лекови кои ја неутрализираат желудочната киселина) исто така можат да имаат корисен ефект кога е индицирано да се земаат повремено и за кратко време, но нивната употреба е недоволна во долготрајната терапија. Превенција и терапија: Терапијата ќе зависи од причината за диспепсија.

Но, постојат неколку работи што можете да ги направите сами за да ги олесните и ублажите симптомите: јадете помали оброци, јадете полека, избегнувајте кисела храна, како што се домати, избегнувајте мрсна, зачинета и солена храна, консумирајте пијалоци пред јадење, не за време и после јадење, намалете ги или елиминирајте ги пијалоците и храната со кофеин, избегнувајте алкохол, откажете се од пушењето, избегнувајте / контролирајте стрес, избегнувајте оброци доцна во ноќта, последниот оброк во текот на денот треба да биде најмалку три часа пред спиење, избегнувајте тесна облека што ја затегнува стомак.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!