ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете која книга беше прв БЕСТЕСЛЕР, а не e Библија?

Дали знаете која книга беше прв БЕСТЕСЛЕР, а не e Библија?

Ако читателот оди на 19 страна од романот – тој ќе го прочита!

Дали знаевте дека е можно да се направат околу 50 книги од едно дрво и дека во просек се објавуваат околу 125 нови наслови секој ден во светот? Постојат низа други интересни работи за книгите …

 • „Авантурите на Том Соер“ на Марк Твен се смета за прв роман напишан на машина за пишување.
 • Првите печатени книги беа без името на авторот и насловот на корицата, покриени со цртежи, извезени со кожа или украсени со злато.
 • Првата книга што беше продадена во повеќе од милион примероци беше „Куќата на чичко Том“ на Хариет Бичер Стоу, за првпат објавена во 1852
  година.
 • Потребни се околу 475 часа за да се напише роман.
 • Денес има повеќе од 130 милиони објавени наслови во светот.
 • Најдолгата напишана реченица е во романот „Сиромашни луѓе“ на Виктор Хуго и има 823 зборови.
 • Терминот „книжок“ што се однесува на љубители на книги се користи поради малите инсекти кои се хранат со книговезокот.
 • Куќата на Чарлс Дикенс имала тајна врата скриена зад лажна полица за книги.
 • Најголемата библиотека е Американската библиотека на Конгресот во Вашингтон, со триесет милиони книги на скоро петстотини јазици и повеќе од педесет и осум милиони ракописи.
 • Книгата, долга 3,2 метри, широка два метри и тешка околу 250 килограми, беше изложена на Меѓународниот саем на книгата во Хавана во 2010 година.
 • Повеќето читатели го губат интересот за читање на страница 18.

Најдолгата реченица ја напиша Виктор Иго во романот „Сиромашни луѓе“, дури 823 зборови!

Најстарата печатена книга?

Најстарата печатена книга е Библија, која е отпечатена во Мајнц во 1455 година од Јохан Гутенберг на мобилна машина за печатење. Тоа е исто така најпродаваната и најраспространета книга во светот, како и најпреведуваната.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!