ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете на кои активности во животот трошиме најмногу време? Резултатите се НЕВЕРОЈАТНИ

Дали знаете на кои активности во животот трошиме најмногу време? Резултатите се НЕВЕРОЈАТНИ.

Научниците од Соединетите држави открија за кои активности поминуваме најмногу време во нашите животи.

Просечна личност која живее нешто повеќе од 70 години, поминува скоро третина од својот живот во сон, додека 14 години од неговиот живот се поминати на работа, што претставува скоро една четвртина од неговиот живот.

При вршење лична хигиена и чистење, просечно лице троши до седум години, а троши околу шест години на исхрана. Пет години е времето кое едно лице го поминува чекајќи, додека учи и учи четири години. Поминуваат две години во телефонски разговори за просечна личност, а тој поминува до три години пред мал екран и одржува состаноци.

Во кујната се поминуваат скоро пет години 

Ако не сакате да поминете цела година во животот во потрага по изгубени работи, што е просек, обидете се да запомните подобро, а потоа можеби ќе можете да поминете повеќе време во активности што ги сакате. Според податоците добиени од научниците, луѓето поминуваат до пет години во кујната додека не наполнат 60 години, а во сообраќајот поминуваат помеѓу 3 и 4 години.

Лице со просечен животен век од 72 години во бања, додека пегла и купува поминува половина година, или просечно една и пол година заедно за овие активности.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!