ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете што е ендометриоза?

Дали знаете што е ендометриоза?

Ендометриозата е многу честа болест на репродуктивните органи што ја имаат многу жени, но во принцип многу малку се знае за тоа. Една од десет жени ширум светот страда од тоа, но за тоа не се зборува колку што треба. Еве што треба да знаете за оваа болест.

Ендометриозата неодамна го привлече вниманието на јавноста кога пејачката Халси и актерката Лена Данам објавија дека со години се борат со оваа болест и тоа го сторија во надеж дека ќе ја зголемат свеста за оваа прилично болна болест за која навистина малку се знае.

Болеста се јавува кога ткивото што ја опкружува матката некако расте надвор од матката во делови како што се јајниците, јајцеводите, мочниот меур или цревата.

Иако причината за оваа болест сè уште не е јасна, некои истражувачи сметаат дека ендометриозата се јавува откако ендометријалното ткиво од одливот на менструацијата ќе се врати назад низ фалопиевите туби, така што ќе стигне до карлицата и е во мирување. Може да биде можна причина за воспаление, болка и прекин на јајцеводите, јајниците и целата репродуктивна анатомија кај жени. Кога станува збор за самата дијагноза и третман, многу лекари тврдат дека може да дојде до забуна, а денес ќе се обидеме да ви помогнеме подобро да ја разберете самата болест и симптомите, особено ако се сомневате дека ја имате.

Бројни симптоми

Симптомите може да варираат од лесна до потешка и потешка и може да вклучуваат периодична болка, болка за време на сексуален однос, замор, болка при мокрење, дијареја, запек и гадење. Ендометриозата исто така може да влијае на плодноста. Дијагнозата на умерена и лесна ендометриоза може да предизвика значителни последици кога станува збор за плодноста. Ова значи дека на жените кои ја имаат оваа болест им е многу потешко да останат бремени.

Вистинската дијагноза доаѓа од операцијата

Вашиот лекар може да даде првична дијагноза врз основа на прегледи и откритија, но тој ќе може да ви каже колку е напредната болеста и колку се сериозни симптомите само по операцијата наречена лапароскопија, при што тенка и лесна цевка се турка низ мала дупка во стомакот. кралици и со тоа лекарот има точен увид во реалната состојба. Во исто време, за време на овој процес, мал дел од ткивото се отстранува и се испраќа на дополнителна анализа.

Се третира на различни начини

Она што е важно да се знае кога станува збор за ендометриоза е дека третманот не ја лекува оваа болест, туку само ги ублажува постојните симптоми. Ако немате никакви симптоми што ви создаваат проблем, вашиот лекар не може да ви препише лекови. Обично се препорачуваат лекови против болки како што е ибупрофен, но кога станува збор за потешка форма на болеста, операцијата е најдобро решение. За време на операцијата, хирургот отстранува што е можно повеќе ткиво што расте на репродуктивните органи.

Може да влијае на плодноста

Ендометриозата може да биде површна или длабоко инвазивна и може да влијае на плодноста на повеќе начини. Ако жената сака да забремени и страда од потешка форма на ендометриоза, лекарите обично препорачуваат ин витро оплодување за да им се помогне на јајцата и спермата и на крајот да се формираат ембриони во карлицата, што во случај на ендометриоза може да биде прилично непријателски, понекогаш токсични за овие.репродуктивни клетки.

Шансите за зачнување навистина зависат од тежината на болеста, количината, локацијата и длабочината на ткивото што пораснало, а самата тежина се движи од првата најлесна до четвртата најтешка форма на болеста. Ако мислите дека ја имате оваа болест и дека тоа е причината што не можете да останете во друга држава, не заборавајте да ги споделите вашите сомнежи со вашиот гинеколог и да ги побарате сите можни прегледи за да откриете дали навистина имате ендометриоза и колку е сериозна вашата состојба навистина е. Во секој случај, не двоумете се, туку едуцирајте се и прашајте кои се вашите опции кога станува збор за третман, но и зачнување.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!