ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете што е ПОГОНОФОБИЈА?

Дали знаете што е ПОГОНОФОБИЈА?

Повеќето фобии обично претставуваат претеран или ирационален страв од нешто.

Покрај стравот, непокорот на побудата вклучува и крајно гадење кон брадите. Бидејќи растењето брада дефинитивно е тренд во последните најмалку десет години, можеме само да замислиме колку е стресно одењето низ градот за луѓето кои страдаат од  фобија.

Сè уште не е познато што точно ја предизвикува оваа фобија, но како и за другите, причината веројатно лежи во лошите искуства, влијанието на околината и гените. Постои теорија дека стравот од брада произлегува од фактот дека некои луѓе ги доживуваат како луѓе кои кријат нешто. Се разбира, тие не се свесни дека тоа е вистинската причина, но овој психолошки феномен се развива спонтано.

Друга причина за погонофобија може да биде трауматско искуство со една или повеќе брадести лица.

Според друга теорија, погонските-фобични луѓе чувствуваат одвратност кон брадата бидејќи тоа е нешто валкано за нив и тие свесно или потсвесно ја поврзуваат со бездомници и болни луѓе. Брадестите мажи исто така се сметаат за помажествени и поагресивни во споредба со другите припадници од ист пол, што ги плаши многумина.

Многумина во Соединетите држави, на пример, се чувствуваа вознемирени по терористичкиот напад на 11 септември секој пат кога ќе сретнеа маж со брада, врзувајќи ја за џихадисти, иако самите учесници во нападот беа главно без брада.

Жените страдаат најмногу од погонофобија, а никој сè уште не може да открие зошто. Можеби ова е екстремна верзија на општ страв кај мажите, бидејќи, како што веќе споменавме, луѓето со брада изгледаат многу поагресивно од оние без? Науката, за жал, сè уште нема точен одговор.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!