ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете што навистина значи да се „стане на лева нога“?

Дали знаете што навистина значи да се „стане на лева нога“?

Откриено e зошто оваа фраза е поврзана со нешто лошо.

Кога велиме дека некој станал на лева нога, сакаме да го потенцираме неговото незадоволство, што е без некоја посебна причина. Но, од каде потекнува оваа изрека – малку луѓе знаат.

Сите народни верувања ги одделуваат левата и десната страна и ги претставуваат како нееднакви. Десната е онаа што е исправена, посилна, добра, понапредна, додека левата е послаба, несреќна, заостаната. На смртната постела, Стефан Немања рече – „Бог знае за патиштата од десната страна, а патиштата од левата страна се ѓаволски и расипани“.

Со ова е поврзана и изразот „Стана на левата нога“ – сметајќи дека не станал „правилно“ на десната нога, па затоа е лошо расположен цел ден.

Сепак, се верува дека оваа фраза е уште постара и дека уште од времето на античките Римјани. Тие сметаа дека левата страна во Рим е лоша, несреќна, злобна и затоа кога првпат ќе го допрете подот со левата нога откако ќе се разбудите – тоа е доволна причина целиот ден да помине лошо за вас.

Левата нога може да донесе несреќа дури и ако најпрво го поминете прагот на куќата со оваа нога, па затоа и Римјаните обрнаа внимание на тоа. Друга врска помеѓу лошото и злото со левата страна е тоа што на англиски јазик се вели дека е злобно – sinister, а коренот на зборот е латинскиот збор за лево.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!