ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете зошто зебрите имаат црни линии?

Дали знаете зошто зебрите имаат црни линии?

Една од тајните на природата што секогаш ги мачела научниците се црните линии на зебрите.

Додека експертите досега само можеа да шпекулираат за што всушност служат, научниците од Универзитетот во Калифорнија веруваат дека успеале да ја откријат мистеријата.

Резултатите од ова истражување беа објавени во списанието Nature Communications. Тим научници од Калифорнија тврди дека одговорот на прашањето лежи во еволуцијата.

– Со текот на времето, зебрите развија препознатливи црно-бели линии за да можат да се бранат од мувите, кои постојано ги гризат. Линиите се добар начин да се заштитат зебрите, бидејќи нивните модели одбиваат муви “, објаснува научникот Тим ​​Каро, кој го предводеше овој истражувачки тим.

Каде што популацијата на мувата е поголема, растојанието помеѓу шарите е помало, а зебрите ја развија оваа одлика, бидејќи нивната коса е пократка од онаа на сродните видови, па затоа ги штити помалку од каснувања.

Решението до кое дошле калифорниските експерти не е навистина ново, но сега конечно се понудени цврсти докази. Моделите на овие животни варираат во зависност од местото во кое живеат и од одредувачките фактори, како што се климатските услови, локалните предатори, но и мувите. Токму врз основа на тоа, варијациите во дезените беа во блиска врска со присуството на муви кои гризат на споменатиот терен.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!