ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Декартов квадрат — неверојатно лесен начин да се донесе тешка одлука

Декартов квадрат — неверојатно лесен начин да се донесе тешка одлука

Декартовиот квадрат е едноставен, но многу ефикасен метод кој може да ви помогне да донесете тешки одлуки. Идејата која стои зад него е дека можете да анализирате секаков проблем или ситуација од различни агли и тоа само со одговарање на четири прашања.

Дајте искрени одговори на следниве прашања:

1. Што ќе биде ако се случи тоа?

(Што ќе извлечам од сето тоа?)

2. Што ќе биде ако не се случи тоа?

(Дали сè ќе остане исто? Кои се придобивките ако не направиме нешто?)

3. Што нема да биде ако се случи тоа?

(Слабости, недостатоци, грешки, штета што би се појавиле ако направиме нешто.)

4. Што нема да биде ако не се случи тоа?

(Грешки и недостатоци ако не направиме нешто.) Бидете внимателни кога одговарате на ова прашање. Мозокот ќе се обиде да ја игнорира двојната негација, а вашиот одговор може да биде сличен со првиот. Не дозволувајте да се случи тоа.

Зошто овој метод е толку ефикасен?

Суштината е во тоа што, кога сме во ситуација која бара од нас да донесеме тешка одлука, често заглавуваме на првото прашање. Што ќе биде ако се случи тоа? Така, Декарт ни овозможи да гледаме на истиот проблем од четири различни агли со помош на квадрати. Тоа ни овозможува да направиме добро избалансиран и свесен избор.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!