ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Денеска е Спасовден – Најсреќниот ден во годината!

Денеска е Спасовден – Најсреќниот ден во годината!

Денеска, 10 јуни, православните верници го слават Спасовден. Откриваме кои обичаи се поврзани со овој празник.

Вознесението Христово, празник попознат како Спасовден, се слави секоја година 40 дена по Велигден и секогаш се слави во четврток. Според записите, на тој ден, Христовите ученици седеле на трпезата, кога Христос повторно им се појавил и им рекол да го проповедаат Евангелието низ целиот свет.

Бројни обичаи и народни верувања се поврзани со овој празник, но некои од нив се поврзани и со старословенската митологија. Божеството Спасител имаше улога на заштита и спасение, па затоа на овој празник му се обратија со молитва: Светиот Спасител – спаси ги нашите души! Се верува дека божеството Спас ги заштитувало посевите од ударите и грмотевиците на богот Перун.

Според старото верување, важно е да се заштити домот од негативна енергија и лоша среќа на Денот на Спасителот, а од почит кон празникот, се избегнува напорна работа. Главниот симбол на празникот е крстот, и вообичаено е да се направи крст од гранчиња од леска, кој е поставен на покривот на куќата, во полиња, ливади и полиња со цел да се заштити домаќинството од зло и несреќа. Овие крстови се чуваат во текот на целата година, така што другите се плетат на следниот Ден на Спасителот.

Верниците одат во црква наутро на Спасовден да се молат, а подоцна празникот се слави со богат оброк и добра енергија. Според старото верување, првото нешто што треба да се јаде на Денот на Спасителот се јагоди, а некогаш и за овој празник се подготвувало печење. Древен обичај е да не се пие млеко од Нова Година до Денот на Спасителот. Исто така, постои верување дека не треба да дремнуваме преку ден на Денот на Спасителот, затоа што тогаш ќе бидеме поспани во текот на целата година.

Спасовден е празник на крштевањето на градот Белград од 1403 година, кога деспотот Стефан Лазаревиќ го востоличи Белград како главен град. Како дел од обновата и напредокот, градот го зеде Вознесението Господово за своја слава, празник што симболично укажува на вознесението – вознесението на Градот од пепелта и неуништивата надеж и верба во иднината.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!