ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Десет најтешки органи во нашето тело: Само еден орган тежи скоро 5 килограми!

Десет најтешки органи во нашето тело: Само еден орган тежи скоро 5 килограми!

Колкав е уделот на различните органи во нашето тело во вкупната тежина?

1) Кожа

Тежина – 4.535 грама.

Улога – го штити организмот од продирање на штетни материи и влага. Произведува витамин Д. Ја одржува телесната температура. Има нервни завршетоци кои испраќаат информации за дразби.

2) Црн дроб

Тежина – 1.560 грама.

Улога – распаѓа токсични материи. Произведува хормони, протеини и хемикалии кои учествуваат во варењето на храната. Одржува продавници за гликоген.

3) Мозок

Тежина – 1.500 грама.

Улога – одговорен за управување со телото, свеста и координирање на одговорите на дразбите од надворешната средина.

4) Бели дробови

Тежина – 1.300 грама.

Улога – Тие собираат кислород, кој подоцна се носи до сите делови на телото. Ослободуваат јаглерод диоксид што се произведува во телото.

5) Срце

Тежина – 300 грама.

Улога – пумпа крв со кислород од белите дробови и ја турка во сите делови на телото. Пумпа крв без кислород и ја инјектира во белите дробови.

6) Бубрези

Тежина – 260 грама (пар)

Улога – ги отстранува отпадните материјали. Прилагодува задржување на водата и натриумот во телото. Ја прочистува крвта. Произведува урина и хормони.

7) Слезина

Тежина – 175 грама.

Улога – ја прочистува крвта. Ги задржува резервите на крв. Тоа рециклира железо. Создава антитела, ги отстранува бактериите.

8) Панкреас

Тежина – 70 грама.

Улога – произведува инсулин и гликоген. Лачи ензими кои помагаат во апсорбирање на хранливите материи во тенкото црево.

Прочитајте повеќе: Добредојдовте во Арглетон – место кое НЕ ПОСТОИ! Фантомското село што се појавува на мапата на Гугл станува растечка МИСТЕРИЈА! (ВИДЕО)

9) Тироидна жлезда

Тежина – 20 грама.

Улога – ја прилагодува потрошувачката на енергија во организмот и чувствителноста на хормоните. Создава протеини.

10) Простата

Тежина – 11 грама.

Улога – лачи течност што сочинува од 50 до 75 проценти од волуменот на спермата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!