Десет намирници кои го исфрлаат никотинот од телото. За (поранешни) пушачи

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Десет намирници кои го исфрлаат никотинот од телот. За (поранешни) пушачи

Сите сме многу свесни за негативното влијание на цигарите и на никотинот врз нашето тело. Ако сте престанале да пушите или ако сте страстен пушач, најбрз начин да го исчистите вашето тело од никотин е со внесување на овие намирници во исхраната.

1. Спанаќ

Фолната киселина е многу важна за нормално функционирање и развој на организмот, но му помага на телото и да се ослободи од никотинот. Во спанаќот има големи количини на фолна киселина.

2. Брокула, карфиол и зелка

Зеленчукот од семејството на крстови се исклучително здрави. Освен полифеноли корисни за намалување на разни воспаленија во дигестивниот систем, тоа содржи и антиоксиданси кои го чистат телото од многу токсини. Гответе ги колку што е можно пократко за да ги почувствувате сите нивни придобивки.

3. Зелен чај и витаминска вода

Со пушењето телото ја губи потребната течност и телото многу побрзо дехидрира. Со пиење голема количина домашна витаминска вода (лесно може да се направи дома) и зелен чај (полн со антиоксиданси) се исфрла никотинот од телото.

4. Морков

Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Ако сакате да се ослободите од овие неубави несакани ефекти од пушењето, трудете се да јадете многу моркови. Морковите содржат големи количини на витамини А, К, Ц и Б, а тие се главните средства за чистење на телото. Исцедете го морковот во соковник, помешајте со јаболко и лимон или изрендајте го во салата.

5. Киви, лимон и портокал

Освен водата, пушењето ги отстранува и витамините А, Ц и Е од телото кои го зајакнуваат имунолошкиот систем и му помагаат на организмот да се избори со разни инфекции и бактерии. За да ги надоместите изгубените витамини, јадете киви или пијте чаша лимонада.

Сокот од портокал го хидрира организмот, му ги обезбедува потребните витамини, но и го чисти организмот од никотин. Исцедете два портокала, додадете малку вода и пијте меѓу оброците.

error: Content is protected !!