ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Детоксикација : Ослободете се од кафе и освежете го организмот

Детоксикација : Ослободете се од кафе и освежете го организмот.

Иако бројни студии покажаа дека кафето може да го продолжи животот, да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2, срцеви заболувања и многу други здравствени проблеми, ние исто така може да станеме зависни од тоа, а со тоа да го нарушиме и здравјето.

Факт е, според експертите, дека кофеинот не предизвикува вистинска зависност, како и дрогата или алкохолот, но дека луѓето сигурно можат да развијат одреден праг на толеранција и зависност од оваа супстанца, што се манифестира со криза кога не можат да пијат кафе кога ќе почувствуваат дека им треба. Доволно е да го намалите или отстраните кафето и веднаш настанува детоксикација во вашиот организам.

Колку кафе е нормално?

Пиење повеќе од четири шолји кафе на ден значи дека претерувате и дека е многу веројатно дека ако не добиете дневна доза кофеин, ќе покажете симптоми како што се главоболки, исцрпеност, нервоза или тешкотии во концентрацијата.

Свежите сокови ја намалуваат желбата за кафе.

Мени кое ја намалува потребата за пијалок со кофеин вклучува оброци со многу свеж зеленчук и овошје. Од голема важност се свежо исцедените сокови од зеленчук и овошје, кои треба да се консумираат секогаш кога ќе има потреба од дополнителна шолја кафе.

Значи, ограничете го бројот на кафиња што ги пиете на најмногу три, и вклучете што повеќе витамини и минерали во редовните оброци. Калциум, магнезиум, цинк и витамин Б се особено важни.

Пијте многу вода за да го исчистите организмот од токсини и лоши навики за внесување кофеин.

Свеж зеленчук ја убива желбата за кафе.

Понеделник

Појадок: топол сендвич со сирење и печеница, чаша исцеден сок од портокал.

Ручек: супа, кисела зелка, зелена салата со ротквица.

Вечера: сардини, чаша свежо исцеден сок по ваш избор, на пример банана, спанаќ и морков.

Вторник

Појадок: варено јајце, парче леб, шејк од малина.

Ручек: наместо супа, половина час пред главниот оброк, испијте исцеден сок од три мали целери, половина главица кромид, едно чешне лук, едно стебленце брокула и цело јаболко.

Вечера: макарони.

Среда

Појадок: сендвич со хумус, исцеден сок од портокал.

Ручек: супа од крем од брокула и бело пилешко на скара.

Вечера: сок од дршка од брокула, половина краставица, половина пиперка и две гранчиња магдонос. Исцеден сок од 4 моркови и 2 целер!

Четврток

Појадок: исцеден сок од четири моркови, два целер, едно јаболко и четири стебленца магдонос, тост со сирење и шунка.

Ручек : телешка чорба со тестенини и зелена салата.

Вечера: сок од половина главица карфиол, една осмина глава зелка, два моркови, два целер, четвртина главица кромид и едно јаболко.

Петок

Појадок: шејк од банана.

Ручек: риба на скара и салата по ваш избор, лимонада.

Вечера: сок од две чаши јагоди, два моркови и еден портокал, парче проја.

Ви посакуваме успешна детоксикација!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!