Девет модни заповеди на стилските икони

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Девет модни заповеди на стилските икони. Кој ја познаваше и разбираше модата подобро од неа?!

Облеката што оваа генијална жена им ја понуди на дамите на почетокот на минатиот век претставува вистинска револуција: таа ги укина непријатните корсети, лансираше панталони, мал црн фустан, елегантно одело и палта направени од меки ткаенини, создаде безвременски парфем Шанел бр.5 и многу детали дури и денес се смета за ненадмината класика. Од мноштвото креатори кои нè опсипуваат со разни креации и трендови во последните децении, Коко се издвојува по познатата реченица „Модата поминува, стилот останува“. Таа инсистираше на единственоста, внатрешната убавина и самосвеста на жената, но не застана на мудри зборови – Габриела Шанел живееше на тој начин. Нејзините модни заповеди се едни од најбитните во светот на модата кои се уште се применуваат.

Сиромашната кројачка и танчерка на кабаре успеа, благодарение на овие квалитети, и, се разбира, талентот, да создаде моќен моден бренд што е денес, како и во времето кога таа беше жива, апсолутен господар на трендовите.

Еве ги нејзините девет модни заповеди:

1. Помалку е повеќе

„Тајната на вистинската елеганција лежи во едноставноста, треба да се ослободи од сè што не е корисно и да се наруши хармонијата. Во животот, ние често правиме грешки, верувајќи дека обезбедуваме среќа со вишок, а спротивното е точно – работите само стануваат покомплицирани. Правилото „помалку е повеќе“ секогаш треба да се почитува “, рече големиот Коко.

2. Луксузно – тоа значи удобно

„Облеката пред сè мора да биде пријатна, без тоа дури и најлуксузното парче нема да биде луксузно“, истакна легендарниот дизајнер. И навистина – следејќи го трендот диктиран од Шанел, жените отсекогаш се чувствувале пријатно: никогаш премногу високи потпетици, блузи без ракави, меки палта и костуми, чанти со долги ланци (за да ги држите рацете слободни!)

3. Парфемот е важен како гардеробата

„Жената што не користи парфем нема иднина“ – оваа фраза на Коко Шанел и денес е многу популарна. Нејзиниот легендарен парфем Шанел бр. 5, кој го создаде во 1922 година, сè уште е на врвот на листата на најбарани мириси, а познатата реченица на Мерилин Монро придонесе за нејзината слава. Број 5 „.

4. Истакнете ги предностите, скријте ги недостатоците

„Изборот на крој и боја навистина прави чуда – ако не е во ред, убавата жена нема да биде привлечна, и обратно, помалку убавата дама може да стане многу привлечна“.

5. Магијата на малиот црн фустан

„Ако фустанот е грд, ќе го паметиме фустанот, но ако е беспрекорен, ќе ја паметиме жената“, рече Коко, кому жените можат да и се заблагодарат за специјалниот подарок – мал црн фустан, шик парче што го лансираше во 1926 година , достапен за сите, и соодветен додаток, погоден за секоја пригода. Дотогаш црната боја се сметаше за боја на жалост, но Шанел ја направи симбол на елеганција. Оттогаш, ништо не се смени во таа смисла: малиот црн фустан и денес е моден императив, и секоја жена што се чува себеси треба да го има во својот плакар.

6. Изберете квалитетни парчиња

„Модните„ врисоци “што се фрлаат по завршувањето на сезоната се најчесто губење пари. Инвестирајте во класични, квалитетни работи, како што е, на пример, бела кошула која никогаш не излегува од мода и, во согласност со трендот, дополнете ја со соодветни детали “, истакна славниот дизајнер.

7. Костим накит? Зошто да не!

„Не е важно дали накитот е„ вистински “или„ лажен “, згора на тоа, глупаво е жената да шета со милиони околу вратот, бидејќи поентата не е да изгледа богато, но привлечно. Накитот може да биде многу привлечен, и совршено се комбинира со поскапи парчиња. Многу е важно накитот добро да се вклопи, што значи дека масивниот ѓердан е придружен со дискретни обетки и обратно. И уште нешто: кој рече дека златото и среброто не можат да се носат заедно! Секако дека можат, под услов да се спарат за да изгледаат рафинирано и да не се фрлаат внатре “. Ова е уште еден моден совет на одличната Коко, чиј омилен накит беше бисер ѓердан.

8. Променете ја фризурата

„Промената на вашата фризура е најдобриот начин да ја подигнете самодовербата и да го освежите вашиот животен стил, па дури и вашиот начин на размислување. Работејќи со илјадници жени, постојано се уверував дека овој феномен навистина постои. Затоа, ако немате храброст да ја смените фризурата, барем сменете ја бојата “, предложи Шанел.

9. Секогаш гледајте на врвот

„Не разбирам како жената може да излезе од дома без барем малку да се облече пред тоа, барем од пристојност. Освен тоа, никогаш не знаете, можеби тој ќе ја пресретне својата судбина токму на тој ден и би било добро да изгледа што е можно поубаво во тој момент. Секогаш презентирајте се во јавноста како личност каква што би сакале да бидете, нека ви биде светот модна писта “, рече во една прилика славниот Коко.

Се надеваме сите овие модни заповеди ќе успеете да ги примените.

error: Content is protected !!