Диета Според Биоритам: Слабејте Здраво

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Повеќето диети се занимаваат со што и колку треба да се јаде за да се ослабне, а истовремено занемаруваат во кое време треба да се јаде. Сепак, приврзаниците на диета за биоритам дејствуваат поинаку: тие јадат сè, но во строго ограничено време.

Биолошките ритми се циклични промени во работата на организмот. Секој орган и органски систем има периоди на подеми и падови на активност. Значи, ако ја планирате вашата диета според нив, ќе варите храна десет пати подобро, а метаболизмот ќе се забрза .

За кратко време ќе забележите како вашата тежина се намалува самостојно.

Кога е најдобро да се јаде

Од 6 до 10 наутро, цревата и желудникот се максимално активни. Во тоа време е најдобро да појадувате и да земате посилна храна. Додека подготвувате оброк, испијте чаша вода со лажичка сок од лимон и иста количина мед. Ова им помага на панкреасот и црниот дроб да се активираат.

hrana

За појадок, изберете храна богата со растителни влакна, јаглехидрати и протеини: јајца, сирење, путер, интегрален леб, каша од житарици со мед и овошје.

Тогаш храната целосно се апсорбира и се претвора во енергија. Не јадете овесна каша во вода или јогурт со малку маснотии наутро – тоа е грешка. Вашиот прв оброк треба да биде кралски!

Од 9 до 11 и од 11 до 13 часот , слезината и срцето работат напорно. Време е за ментален напор и лесна закуска. Чај со малку суво овошје, овошен јогурт или банана ќе ви биде доволен.

FOOD

Од 13 до 15 , цревата и стомакот се повторно вклучени. Во исто време, тогаш телото има многу амилаза и протеаза – ензими кои го распаѓаат шеќерот и скробот. Време е за активна апсорпција! За да ја одржите вашата работна способност на исто ниво, стимулирајте го вашето тело со дел (150 гр.) Посно месо, пилешко или риба, украсено со зеленчук.

Храна (2)

Од 16 до 17 се активира екскреторниот систем: мочен меур, потни жлезди. Согорувањето на маснотиите се зголемува. Поминете го овој час без храна. Идеално време е за спорт. Не заборавајте да ја надоместите загубата на течности и да испиете барем две чаши вода!

Јадење

Помеѓу 17 и 19, време е за лесна вечера, да го задоволите вашиот глад и да се опуштите. Печен зеленчук со риба или пилешко, младо сирење и незасладено овошје се најпогодни за овој оброк. Имајте на ум дека вечерашниот оброк треба да биде половина од големината на ручекот.

Кратко по 19 часот , органите за варење забавуваат. Во тоа време, ензимите воопшто не се лачат. И така, за да не чувствувате глад кога одите во кревет, испијте чаша кефир . После тоа, ништо друго освен чај од билки не треба да се внесува во организмот.

Од 20 до 21 часот , мелатонин почнува да се лачи – хормон што телото го подготвува за спиење. Придонесете за ова: чај без кофеин направен од матичен млеч, камилица, мелиса или мајчина душица ќе го смири вашиот нервен систем и ќе го подготви вашето тело за одмор.

Чај

Концентрацијата на мелатонин и хормонот за раст, кои се одговорни за растот кај децата и метаболизмот кај возрасните, се зголемуваат од 22 на 24 . Ова е фаза на активно обновување и согорување на маснотиите. Ако спиете во тоа време и не сте прејадени навечер, може да изгубите до 900 kcal во текот на ноќта!

Не е тешко да се јаде во согласност со биоритамот, а резултатот не се рефлектира само во бројот на изгубени килограми. Вие ќе се чувствувате неспоредливо подобро!

error: Content is protected !!