ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Диета Според Биоритам: Слабејте Здраво

Повеќето диети се занимаваат со што и колку треба да се јаде за да се ослабне, а истовремено занемаруваат во кое време треба да се јаде. Сепак, приврзаниците на диета за биоритам дејствуваат поинаку: тие јадат сè, но во строго ограничено време.

Биолошките ритми се циклични промени во работата на организмот. Секој орган и органски систем има периоди на подеми и падови на активност. Значи, ако ја планирате вашата диета според нив, ќе варите храна десет пати подобро, а метаболизмот ќе се забрза .

За кратко време ќе забележите како вашата тежина се намалува самостојно.

Кога е најдобро да се јаде

Од 6 до 10 наутро, цревата и желудникот се максимално активни. Во тоа време е најдобро да појадувате и да земате посилна храна. Додека подготвувате оброк, испијте чаша вода со лажичка сок од лимон и иста количина мед. Ова им помага на панкреасот и црниот дроб да се активираат.

hrana

За појадок, изберете храна богата со растителни влакна, јаглехидрати и протеини: јајца, сирење, путер, интегрален леб, каша од житарици со мед и овошје.

Тогаш храната целосно се апсорбира и се претвора во енергија. Не јадете овесна каша во вода или јогурт со малку маснотии наутро – тоа е грешка. Вашиот прв оброк треба да биде кралски!

Од 9 до 11 и од 11 до 13 часот , слезината и срцето работат напорно. Време е за ментален напор и лесна закуска. Чај со малку суво овошје, овошен јогурт или банана ќе ви биде доволен.

FOOD

Од 13 до 15 , цревата и стомакот се повторно вклучени. Во исто време, тогаш телото има многу амилаза и протеаза – ензими кои го распаѓаат шеќерот и скробот. Време е за активна апсорпција! За да ја одржите вашата работна способност на исто ниво, стимулирајте го вашето тело со дел (150 гр.) Посно месо, пилешко или риба, украсено со зеленчук.

Храна (2)

Од 16 до 17 се активира екскреторниот систем: мочен меур, потни жлезди. Согорувањето на маснотиите се зголемува. Поминете го овој час без храна. Идеално време е за спорт. Не заборавајте да ја надоместите загубата на течности и да испиете барем две чаши вода!

Јадење

Помеѓу 17 и 19, време е за лесна вечера, да го задоволите вашиот глад и да се опуштите. Печен зеленчук со риба или пилешко, младо сирење и незасладено овошје се најпогодни за овој оброк. Имајте на ум дека вечерашниот оброк треба да биде половина од големината на ручекот.

Кратко по 19 часот , органите за варење забавуваат. Во тоа време, ензимите воопшто не се лачат. И така, за да не чувствувате глад кога одите во кревет, испијте чаша кефир . После тоа, ништо друго освен чај од билки не треба да се внесува во организмот.

Од 20 до 21 часот , мелатонин почнува да се лачи – хормон што телото го подготвува за спиење. Придонесете за ова: чај без кофеин направен од матичен млеч, камилица, мелиса или мајчина душица ќе го смири вашиот нервен систем и ќе го подготви вашето тело за одмор.

Чај

Концентрацијата на мелатонин и хормонот за раст, кои се одговорни за растот кај децата и метаболизмот кај возрасните, се зголемуваат од 22 на 24 . Ова е фаза на активно обновување и согорување на маснотиите. Ако спиете во тоа време и не сте прејадени навечер, може да изгубите до 900 kcal во текот на ноќта!

Не е тешко да се јаде во согласност со биоритамот, а резултатот не се рефлектира само во бројот на изгубени килограми. Вие ќе се чувствувате неспоредливо подобро!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!