ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Диета за детоксикација од 3 дена за прочистување на организмот

Диета за детоксикација од 3 дена за прочистување на организмот .

Пролетта е тука и ако досега одложувавте да се гледате во огледало и да си признаете дека е време да се ослободите од сите токсини од вашето тело, веќе немате причина за тоа.

Денес ви донесовме тридневен план за многу ефикасна детоксична диета која ќе го прочисти вашето тело и ќе ви овозможи брзо и лесно да влезете во посакуваната форма. Оваа магична диета може, доколку е правилно применета, да направи чуда во однос на вашата тежина, како и на здравјето на косата, кожата и вашето тело како целина.

Зошто воопшто ви треба ДЕТОКС диета?

Токсините се масни и многу штетни материи што се акумулираат во организмот и кои предизвикуваат внесување на нездрава храна, дури и во отсуство на физичка активност. Затоа, неизбежно е со тек на време да има зголемување на телесната тежина, но и проблеми како акни, опаѓање на косата, варење и слично. Дијабетесот и високиот крвен притисок се исто така болести поврзани со прекумерна тежина.

Оброк рано наутро – 07:30 – 8:00 часот – 2 лажици семе од грчки тилчец (fenugreek seeds) + 1 лажица сок од лимета + 1 чаша вода

Појадок – 08: 45 – 09: 15ч – смути од половина авокадо, лажици семе од чиа, лажици мед и 5 јагоди

Ужина – 10:30 – 11:00 часот – 1 портокал + 4 бадеми или 1 јаболко + 4 бадеми

Ручек – 12:30 – 13:00 часот – кафеав ориз, задушени печурки, боранија, моркови, лук и црвен кромид во маслиново масло

Втора закуска – 15:00 – 16:00 часот – чаша млеко со мелено семе од ким + половина чаша сецкани прстени од краставица

Вечера – 19:00 часот – Чаша супа од печурки со зеленчук

Оваа диета за детоксикација е дизајнирана за лесна подготовка дома, без да одземе многу време. Исто така, состојките споменати преку него се лесно достапни, тие се малку калорични и покрај тоа се исклучително хранливи. Вашата диета со оваа диета ќе биде богата со растителни влакна, минерали, протеини и сложени јаглехидрати и ќе почувствувате дека ќе изгубите тежина без глад. Специјално дизајнираното мени ќе го зголеми варењето и ќе ја подобри работата на вашето тело како целина.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!